07 Ekim
#12731786

Aktif Bank , Passolig Fiyaskosu!

Kaybolan Passolig kartımı kapayıp yenisini adresime gönderilmesini talep ettim ancak telefonda benden kredi kartı ile ödeme yapmam gerektiğini aksi durumda kartımı iletmeyeceklerini söylediler.


Böyle saçma bir uygulama olabilir mi? Türkiye de herkes kredi kartı mı kullanıyor? Kaybolan ya da yenilenen kartın ulaşım bedelini almak zaten ayrı bir ayıp bir de bunu kredi kartı ile zorunlu olarak istemek apayrı bir ayıp koskoca banka 9 lira kurye parası peşine düşmüş, telefonda ödemezseniz kartınızı iletmem diyorlar!


Maçlara girebilmek için mecburiyetten bankanızın Passolig hizmetini kullanıyorum bu mecburiyet olmasa kapınızın önünden geçmem.


Ben kredi kartı kullanmıyorum benim işimi çözmekle yükümlüsünüz bana yeni kartı adresime ulaştırmak banka olarak göreviniz illa kurye parasını alacağız diyorsanız kuryenize nakit olarak kartı alınca ödeme yaparım!

İlker İlker 426 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İlker11 Ekim

    Ben bir cevap göremedim mevzuatınız gereği kurye ödemesini ya size havae ya da kredi kartı ile ödememi yazmışsınız? Bu mu son kararınız? Farklı bir mail paylaştınız da bana mı ulaşmadı?

  • İlker08 Ekim

    Merhaba, ben 4 banka kullanıyorum şu an hiç biri yollamış olduğu kart için kurye bedeli talep etmiyor yakın zamanda iş ve Garanti Bankası Debit kartımı ilettiler hiçbir şekilde bir ödeme talepleri olmadı. Aktif Bank için 3 5 liranın önemi büyük anlıyorum, kartı müşteriye teslim etme masrafını da müşteri karşılasın diye bir kural koymuşsunuz hiç sorun değil bizim için büyük bir para değil çok şükür ama bu ödemeyi size banka kartı veya havale olarak yapamam yapmam benim kartımı gönderin parası ne ise kapıda kuryenize ödemesini yapayım veya bana yakın bir şubenizden alayım. Kart aidatı ya da teslimat ücreti de olsa bankanızla futbol müsabakalarına bilet almak dışında hiçbir işlem yapmak istemiyorum artık 3 5 liralık bir kurye bedeline dahi ihtiyaç duyan bir kurum benim için yok hükmündedir. Devletin çıkarmış olduğu Passolig uygulamasını bankanız aldı lütfen yükümlülüklerinizi yerine getirip benim kartımı iletiniz! Maçlara gitmek takımımı desteklemek benim en doğal hakkın bu hakkımı kurye bedelini size ödeyeceğim diye gasp edemezsiniz! Çözüm bulmak sizin yükümlülüğünüzdedir!

  • Passolig Temsilcisi08 Ekim

    Sayın KILIÇASLAN, İlettiğiniz şikayet ile ilgili inceleme yaparak, 08.10.2019 tarihinde e-mail aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları