sta-1-hoverYetersiz Çözüm

2 Aydır Gelmeyen Passolig Kartı!

Serkan Serkan03 Aralık 2019 17:15

05.07.2019 tarihinde yapmış olduğum kart başvurumda kart üzerine basılmak üzere yüklediğim fotoğrafta sehven farklı bir kişinin fotoğrafı yüklenmiş ve bu durum tarafımdan fark edilerek Passo müşteri temsilcilerinin yönlendirmeleri ile güncel fotoğraf ve kimlik bilgilerimi mail yoluyla iletmiştim. (Kart ücreti yatırılmıştır) Kartımın güncel fotoğrafımla yeniden basıldığı bilgisini mesaj yoluyla da bana ilettikleri için tarafıma gönderilen yanlış fotoğraflı kartı kabul etmedim. Telefonla 2 ayda yaklaşık 20 kez irtibata geçtiğimde her seferinde yeni kartımın kargoda olduğu bilgisinden başka bir şey söylenmedi. Her defasında adresime tekrar yönlendirildiği söylendi ancak hali hazırda kart elime geçmedi. Kargo ile ilgili verdikleri takip numarasında ise yanlış fotoğraflı kartın kayıtları görülmektedir. (Kartın tarafımdan kabul edilmediği görülen son kayıttır. Yasal olarak 15 gün içinde ücretini ödeyerek başvurusunu yapmış olduğum kartım 2 ay geçtiği halde elime ulaşmamıştır. Hizmete dair hiçbir şey göremediğim müşteri temsilcileri ezberledikleri metni okumaktan öteye gitmediler ve sorunum hiçbir şekilde çözülmedi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Serkan 07 Aralık 2019 10:01

Sorun sadece kargo kaynaklı değildir. Belki 20 kez arayıp her seferinde kargodaki gelmeyen kartın yanlış kart olması sebebiyle benim kabul etmediğimi söyledim. Bu kartın elime geçmeden yanlış kart olduğunu bildiğim halde 3 kez kargo tarafından bana getirildiğinde zarfı açarak bunu kargo dağıtımcısı personele de gösterdim. Yanlış kartın tarafıma gönderilmesi süresince, zarfı açarak yanlış kart olduğunu gördüğümde, ve bu zamana kadar hep aynı şeyi söyledim. Ücretini yatırdığım kart basılmadı ve adresime gönderilmedi. Şikayet var sitesine yazdığım şikayetten sonra da sorunum giderilmemedi. Müşteri temsilcileriniz yetkisiz ve bilgisiz. Önlerindeki ekrandan kelimesi kelimesine aynı şeyleri okuyarak iletmekten başka bir şey yapmadılar.

Passolig Logo Passolig 04 Aralık 2019 15:00

Sayın Ö., İlettiğiniz şikayet ile ilgili gerekli incelemeler yapılarak, 04.12.2019 tarihinde SMS aracılığı ile detaylı bilgi paylaşılmıştır. Öncelikle Passolig kart teslimatınız ile ilgili kurye kaynaklı yaşanan aksaklıklardan dolayı üzgün olduğumuzu ve kart teslimat süreciniz ile ilgili ilettiğiniz hususların Passolig Yetkililerimiz ile paylaşıldığını bilgilerinize sunarız. Siz değerli müşterilerimizin görüşlerinin bizim için yol gösterici olduğunu ve hizmet kalitemizi arttırmada büyük önem taşıdığını paylaşmak isteriz. Passolig kartınız, talep ettiğiniz adrese en kısa sürede ulaştırılmak üzere yönlendirilecektir, kartınızın kuryedeki durumunu www.passolig.com.tr adresindeki “Başvurularım” sekmesinden takip edebilirsiniz. Bununla beraber, Passolig kartınız fiziksel olarak elinizde olmasa dahi T.C. Kimlik/Pasaport numaranızla www.passo.com.tr üzerinden bakiye yükleyebilir ve bilet alabilirsiniz. Stad gişelerinden ücretsiz passcard alarak veya Passo Mobil uygulamasından NFC teknolojisini destekleyen Android telefonlarda NFC (Near Field Communication) ile, NFC teknolojisini desteklemeyen Android telefonlar ve İOS işletim sistemli diğer akıllı telefonlarda ise QR kod ile maça giriş yapabilirsiniz. Konuyu bilgilerinize sunar, sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Saygılarımızla, Passolig Şikayet Yönetimi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler