Toplam çözüm sayısı
..
Papara ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Papara Sorumsuz Ve Acemi

1571görüntüleme
Hasan
Hasan 08 Eylül 03:09

Akbank ATM sinden kart ile hesabıma para yatırdım. Fakat Papara hesabıma geçmedi. 1. Kart ile işlem yapılmasına rağmen bu para nereye gitti? 2. Sorumlu olarak ne hak ile Akbank ® ı gösteriyor sorumluluk kabul etmiyorsunuz? 3. Belki bu para benim son paramdı ve ben fatura ödeyecektim?

Sizin gibi sorumsuz ve ilgisiz bir firma daha önce hiç görmedim. 1 gün daha bekleyeceğim ardından hukuki süreç başlatacağım bu para benim son paramdı ve faturanın son ödene tarihi sizin yüzünüzden geçti bunun bir bedeli olacak firmanız hakkında.

Sözleşmede 17 günlük bekleme ve çözüm süreci bulunmuyor kullanıcı sözleşmesi ihlalinden maddi manevi zararlarımın giderilmesi için son 1 gün bekleyip hukuki sürece gideceğim.

( bu yazının altına kopyala yapıştır cevap vermeyin sizi umursamıyorum zaten para hesabıma geçtikten sonra ilk işim Papara'yı kullanmaya son vermek olacak. )

Papara Logo
Papara08 Eylül 09:06

Değerli Kullanıcımız, Konuyla ilgili mail ile bilgilendirme yapılmıştır. Talebiniz ile ilgili süreç ve inceleme devam etmekte olup işleminiz ilgili birimimizin takibindedir. İşleminiz sonuçlandığında hesabınıza bağlı cep telefonunuz / mail adresiniz üzerinden sizlere geri dönüş yapılacaktır. Sorularınız için 0850 340 0 340 numaralı çağrı merkezi hattımızdan veya [email protected] mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla Papara Destek Ekibi

Hasan
Hasan09 Eylül 00:07

Otomatik cevap vermeyi bırak. Önce mesajı oku. Bugün 4. CÜ gün doldu yasal süreç bitti. Hukuki işlem başlatıyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile