Papara  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Papara Kartımı 12 İş Günü Geçmiş Olmasına Rağmen Göndermediler.

1.879görüntüleme
Furkan
Furkan 16 Ekim 2020 10:40

28 Eylül'de Papara Black Card başvurusu yaptım. Başvurumun kabul edilmesiyle birlikte 30 Eylül'de kartımın kuryeye teslim edildiğine dair bir mail aldım ve bu mailde bana bir takip numarası verildi. Takip numarası ile kargomun durumunu kontrol ettiğimde kartımın 1 hafta içinde bana ulaştırılacağı yazılıyordu. Tüm bunlara rağmen kartım 12 günü geçmiş olmasına rağmen hala elime ulaşmadı ve takip numarasından kontrol ettiğim kadarıyla kartım üzerinde son işlem 12 Ekim tarihinde yapılmış. Hakkında sayfalarca şikayet olan bir kargo şirketiyle çalışıp müşterilerini mağdur eden Papara bu konuyla ilgili hiçbir şey yapmamaktadır.

Papara Logo
Papara16 Ekim 2020 11:52

Değerli Kullanıcımız , Yaşamış olduğunuz olumsuzlukla ilgili kurye firmasına aciliyet iletilmiş ve randevulu teslimat yapılması konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Barkod numaranızla https://www.aynigunteslim.com/gonderitakip sitesinden kurye takibi yapabilirsiniz. Kartınız size ulaşana kadar web sitemiz üzerinden Papara Sanal Kart’ı anında oluşturup, bütün dijital harcamalarda kullanarak cashback programımızdan yararlanabilirsiniz. Sorularınız olması durumunda bize 0850 340 0 340 numaralı çağrı merkezi hattımızdan veya [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla.

Furkan
Furkan17 Ekim 2020 13:53

Az önce barkod numaramla kontrol ettim randevu tarihim 19 Ekim'di şimdi 23 Ekim olmuş ilgilendiğiniz için çok teşekkürler gerçekten 1 ayı bulacak sanırım kartımı almam.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler