sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Papara Hesabımı Onaylamıyor!

Gülnur Gülnur28 Kasım 2019 17:41

Papara'da açmış olduğum p***@protonmail.com hesabımı Papara onaylamıyor. Kimliğimi Nüfus Müdürlüğü internet adresi olan https://tckimlik. Nvi.gov.tr sayfasında "Kimlik kart seri no... " bölümünden sorgulama yaparsanız bir hata çıkmıyor ve kimliğim doğrulanıyor. Ama siz ''T.C. Kimlik no... '' bölümünden sorgulama yaptığınız için hata veriyor. Nüfus müdürlüğü ile görüştüm ve bir sorunun olmadığını söylediler. Papara destek ekibi ile bir haftadır görüşüyorum. Benden elimde kimlik kartımı tutarak selfie çekmemi istediler onaylanması için çektim gönderdim. Sonra e-devlet üzerinden ikametgah ve nüfus kayıt örneği istediler yine gönderdim. Bir haftadır beni maymuna çevirdiniz ve her istediğiniz evrakı göndermeme rağmen cevap olarak ''Nüfus Müdürlüğü ile entegreli olarak çalıştığımız ve ilgili kurumda kimliğinizi doğrulayamadığımız için işlem yapamamaktayız'' cevabı aldım. Madem onaylamayacaktınız resim ve evrakları neden istediniz? Nüfus müdürlüğü kontrol etti hiçbir problem yok diyor ve problem olsaydı hiçbir bankada hesap açamazmışım ve e devletten belge de indiremezmişim. Sorunun sizde olduğunu söylediler. O kadar evrakı istemeyecektiniz o zaman. Bankalarla hiçbir problem yaşamıyorum ama siz bir haftadır bir hesabı onaylayamadınız.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Gülnur 07 Aralık 2019 12:01

Destek ekibin talebi üzerine mail adresimi değiştirdim ama hesabımı yine onaylamadınız. Size e devletten ikametgah vermeme rağmen onaylamıyorsunuz. Her kurum ikametgah kabul ediyor siz neden etmiyorsunuz?

Papara Logo Papara 03 Aralık 2019 15:43

Değerli Kullanıcımız, Telefon ile görüşmemize istinaden ********@gmail.com mail adresinize kayıtlı bir papara hesabı açmanızı ve onaylamanızı rica ederiz. Devam eden bir sorun olması durumunda [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla,

profile-icon Gülnur 28 Kasım 2019 21:21

''İşleminizle ilgili detaylı bilgi mail yolu ile tarafınıza iletilmiştir. '' diyorsunuz ama hiçbir mail gelmemiş. Çalışma prensibiniz bu kadar sanırım. Her istediğiniz evrakı gönderdim ve hesabımın onaylanmasını talep ediyorum

Papara Logo Papara 28 Kasım 2019 20:05

Değerli Kullanıcımız, İşleminizle ilgili detaylı bilgi mail yolu ile tarafınıza iletilmiştir. Sorularınız olması durumunda bize 0850 340 0 340 numaralı çağrı merkezi hattımızdan veya [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla, Papara Destek Ekibi.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler