Papara Çipli Kart Teslim Edilememe Sorunsalı!

İlkyaz İlkyaz20 Şubat 15:48

Bundan 4 ay önce çipli kart başvurusu yaptım çipli kartlar da yoğunluk olduğundan dolayı mağdur olmamam adına çipsiz kart gönderimi yapıldı 1 hafta için de geldi çok güzel. 

Yaklaşık 2 aydır çipli kartımı teslim alabilmek için resmen savaş veriyorum müşteri temsilcisi ile görüştüğüm de kartımın kurye de olduğu ve dağıtım zamanı aranacağım söylendi dedim eyvallah 1 hafta için de gelir yok 2 ay oldu kart orta da yok 3 gün önce mail aldım adres hatalı olduğundan kart sözde gelmiş ama bulunamadığımdan geri dönmüş müşteri temsilcisi sağ olsun daha önce kayıt oluşturulmamış ben kayıt oluşturuyorum adres teyitleştik adreste sorun yok neyse dedim.

Bugün de bir arayım sorayım kart nerede acaba diye sormak için çıkan temsilci sokak adı belirtmemiş olduğumdan acente de bekletildiğini söyledi peki dedim daha önce ki arkadaş da adres teğidi yapmıştı kayıt oluşturmuştu görebiliyor musunuz dedim yok dedi neyse yine (sözde) talep oluşturdu aranacağım söylendi benim çıkardığım sonuç sokak ismi dışın da ki belirtmiştim diyelim ki belirtmedim kurye bulunduğum çevreye kadar gelmiş blok daire numaram telefon numaram belli olmasına rağmen beni bulamamış ve kartımı geri iade etmiş hani aranacaktım ben kurye tarafından dağıtıma çıkarıldığın da? 

Kartımı bir an önce teslim edin! Birbirinden habersiz eksik iş yapan müşteri hizmetlerinizle ilgilenin lütfen.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İlkyaz 21 Şubat 14:30

Geri dönüş için teşekkürler

Papara Logo Papara 21 Şubat 13:42

Değerli Kullanıcımız, Telefonda görüşmemiz üzerine tarafınıza bilgilendirme iletilmiştir. Sorularınız olması durumunda bize 0850 340 0 340 numaralı çağrı merkezi hattımızdan veya [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler