Papara ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Papara Askıya Alınan Hesap

6.217görüntüleme
Olcay
Olcay 17 Kasım 2020 17:32

2018 yılında bir internet alışverişinde Papara yöntemini gördüm ve ödememi, firmanız aracılığıyla gerçekleştirdim. Daha sonra Papara uygulamasını indirdiğimde haliyle daha önce hesap açmadığım için, "Yeni Hesap Aç" bölümünden hesap açmaya çalıştım ancak telefon numaram sisteminizde kayıtlı çıktı.

Destek Merkezinize bağlandığımda, bana ait t. C. Ve Tel. No ile hesap olduğunu ilettiler ancak söylenen mail adresi bana ait olmadığından, şüpheli işlem bildirimi uyguladık hesap ile ilgili.

Bu durum ise şundan kaynaklanmış; Papara ile ödeme yaptığım site, istediği bilgileri doldurduğumda zaten otomatikman adıma Papara hesabı açmış. Ancak mail onayı vs. Olmadığından ve ben de Papara site veya uygulamasına girip kendim hesap açmadığından, arkadaşlara "hesabın bilgim dahilinde açılmadığını" onayladım.

Şimdi ne bu mevcut hesabı kullanabiliyorum, ne de yeni hesap açabiliyorum ve Papara kullanmak istiyorum.

Giriş yapmaya çalıştığımda "geçici" ibaresi yer almasına rağmen yıllardır bloke ile ilgili sizden destek alamadım. Şahsıma ait t. C. Kimlik no değişemeyeceğine göre, ömür boyu Papara kullanamamak sizce de biraz geçici blokeyi aşan bir durum değil midir?

d*****@papara.com adresine konuyla ilgili defalarca mail göndermeme rağmen yardımcı olan olmadı. Müşteri hizmetlerini ben aramasam 3 sene önce hesabı askıya almayacaktınız lütfen bunu da göz önünde bulundurarak bu seneler süren blokeyi kaldırıp, onaylı/sözleşmeli hesap kullanmama yardımcı olur musunuz?

Papara Logo
Papara17 Kasım 2020 17:37

Değerli Kullanıcımız, Konuyla ilgili tarafınıza detaylı olarak mail ile bilgilendirme yapılmıştır. Sorularınız için 0850 340 0 340 numaralı çağrı merkezi hattımızdan veya [email protected] mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla. Papara Destek Ekibi

Olcay
Olcay17 Kasım 2020 19:32

Talep ettiğiniz belgeler, mailinize yanıt olarak ekte sunulmuştur. Kontrolünüzü ve çözümünüzü beklemekteyim. Saygılar.

Olcay
Olcay17 Kasım 2020 20:55

Destek istediğim konuyu açıkça belirtmeme rağmen belge isteyip, "daha önce hesap açıldığından kalıcı olarak kapatılmıştır" cevabı alıyorum. Sayın Papara yetkilileri, zaten size ulaşma amacım bu. Müşteri Hizmetlerini arayıp bu kimlik no ve tel no ile hesap açılmış uyarısı alıyorum dediğim için hesabı kapattınız ve ben şahsım adına hiçbir zaman Papara kullanamadım. Problemimi bana geri söylemenizi değil, blokeyi kaldırmanızı ve şahsım adına onaylı Papara hesabı kullanmamı sağlamanızı rica ediyorum. Hiçbir zaman kendim kullanamadığım bir uygulama için ömür boyu bloke hangi müşteri memnuniyeti değerlerine uyar? Onaysız hesap işime yaramıyor. Kimlik bilgilerime ait blokeyi kaldırmanızı ve onaylı - sözleşmeli hesap kullanmamı sağlamanızı tekrar rica ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler