19 Mart 2013

Panasonic Teknik Servis Şartlarına Uymuyor!

02. 02. 2013 Tarihinde teknik servise teslim etmiş olduğum televizyonum yasal tamir süresi içerisinde teslim edilmedi. 29 iş günü sonra (08. 03. 2013), Kayseri teknik servisten arayarak Tv nin İstanbul'dan geldiğini söylediler. Teslim almayacağımı, yasal sürenin aşıldığını belirttim. Panasonic Türkiye'den beni aradılar ve Tv'de sorun olmadığını söylediler.

Televizyonun sorununu kabul eden ve çözümü için içindeki parçaları (A Board . vs. ) değiştiren bir firmanın, iade talebinden sonra; "Televizyonunuzda sorun yok. " demesi nedir. Sormazlar mı madem sorun yoktu, neden içini açıp parçalarını değiştiriyorsun diye.

Erhan 212 Okunma

Cevaplar

  • Erhan 29 Mart 2013

    Kayseri yetkili servisi sorunu kabul edip, çözümü için Tv i İstanbul'a gönderdi. İstanbul servisi beni arayarak ABoard unu değiştirdiğini ve gölgelenmenin %80 azaldığını söyledi. Bu işlemler 1 aydan fazla sürdü ve iade istediğimde Panasonic Türkiye bana telefon açıp: "Tv nizde sorun yoktu" cevabını verdi.. Yasal hakkım olan ücret iadesi için mahkeme süreci başladı.

  • Panasonic Temsilcisi29 Mart 2013

    Sayın Erhan F. İlginiz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili olarak Çağrı merkezinden gerekli bilgilendirme, tarafınıza yapılmıştır. Bilginize arz ederiz. Panasonic Çağrı Merkezi 444 72 62 / 444 PANA

  • Erhan 19 Mart 2013

    Az önce firma tarafından arandım ve kibarca mahkemeye gidebileceğimi belirttiler. Kayseri servisinin, İStanbul merkeze gönderdiği arıza tutanağı elimde olmasına rağmen sorunu inkar ediyorlar. Bundan sonrası mahkemede devam edecek. Arızanın olmadığını düşünelim(ki var), yinede ürünü bana teslim etmek için 28. iş günü elimize ulaştı dediler. Açıkca kanunları saymıyorlar ve tüketiciyi mahkemeler ile uğraştırıyorlar.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön