11 Ocak
Yorum Yap
#11434421

Pamukkale Turizm'in İtibar Kaybı!

Haftalık yolculuk yapan daimi müşterileriydim. Yaklaşık 2 yıldır Pamukkale'yi tercih ediyordum. Fakat aşağıda sıralayacaklarım nedeniyle Pamukkale ile yolculuk yapmak istemiyorum. 1. İstanbul Dudullu - Bursa sabah saat 6 seferleri için Kadıköy'den kalkan servis saat 4.45 de. Defalarda bu servisi kullandım ve en geç 15 dakika. Da Dudullu terminaline geliyor.


Tam 1 saat otobüs bekliyorum. Konuyla ilgili 3 kez bilgilendirme yaptım. Nezaketen de olsa geri dönüş yapılmadı. Sorun çözülmedi. Sorunu çözememe sebebi geri bildirimle sağlanabilirdi. Bir sonraki otobüsün servis saati ve otobüs kalkış saati arasında 45 dakika var. 2. Otobüsleri öncekiler gibi bakımlı değil, temiz değil.


Çoğu televizyonun dokunmatiği bozuk ya da çalışmıyor. Filmler güncellenmiyor. 3. Otobüslerinde televizyon kanallarından Fox TV 'yi çıkarmışlar. Bu tarafsız olunmadığını gösterir. Bir yandan bir siyasal çizgiye ait kanallar varken Fox TV' yi kanal listesinden kaldırmış olmak yakışıksız, hizmete uygun değil. 4. Bilet fiyatları 2 ayda 2 kez zamlandı.


Benzin fiyatları düştü, enflasyonla mücadele programı var fakat Pamukkale'de zam var. Artık hizmet verildiğini düşünmüyorum. Önceki prestijleri yok, tekrar yolculuk yapmayacağım.

Erkin Erkin 1.425 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Erkin20 Ocak

    Bildirimimin dikkate alınmış tek yanı telefon açılmış olması. İçeriğine de değinselerdi daha bilgilendirici olurdu. Hiçbir şikayet çözüme ulaşmadı, sonuçsuz bir aramaydı.

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi18 Ocak

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılmıştır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler