20 Aralık 2017
#9924764

Pamukkale Turizm'deki Kayıp Valizim

Pamukkale Turizm ile yaklaşık 3 ay önce Bursa' dan Tekirdağ'a seyahat ettim ve indiğimde valizim kayıptı. Müşteri hizmetleriyle iletişime geçtim. Olayı araştırdılar avukatlarıyla görüştüler ve sonuç... Açıklama 135 TL ödeme yapacaklarmış buna karar vermişler. Sadece valiz o kadar eder içindekilerin parası ne olacak. Daha yeni Boyner'den alışveriş yapmıştım. Bu işletmeden şikayetçiyim ve mağdurum. Hem suçlular hem de sadaka misali bir rakamla zararı kendi avukatları kanalıyla tayin edebiliyorlar.

Burcu Burcu 1.235 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burcu04 Şubat 2018

    Konu hakkında hiçbir bilgi şahsıma aktarılmamıştır. Ulaştırma Bakanlığı ve Tüketici Hakları komisyonuna gerekli bilgi ve belgeleri sunarak yasal işlemler başlatılmıştır.

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi26 Ocak 2018

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılmıştır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları