10 Ekim 2018
#11009395

Pamukkale Turizm Sorumsuzluğu!

10/10/2018 saat 09:00 İzmit otogar- İstanbul Harem seyahati için Pamukkale Turizm'den bilet aldım, Pamukkale servisi ile saat 08:50'de terminalde Pamukkale ofisine aracın hangi perondan kalkacağını sordum. 25 numaralı peron diyen görevlinin sözü üzerine 25 numaralı peronda beklememe rağmen başka araçlar girmesine rağmen Harem aracı perona giriş yapmadı. Görevlilere sorduğumda ise girmek üzere, geliyor gibi cevaplar aldım. Daha sonra 09:05 3 ve başka bir görevliye daha sorduğumda Harem aracı 31 numaralı perondan kalkıyor saatinde çıkış yaptı cevabı aldım.


Hatalı peron söyleyip beni yanlış yere gönderen sorumluya mı, kafasına göre bir sonraki otobüse lakayıt biçimde özür dilemekten bile yetersiz bir tavırla bilet kesmeye çalışan yetkiliye mi, hata yaptınız beni geç bıraktınız dediğimde yanmaz bilet iptal edemiyoruz deyip çözüm üretmekten çok uzak çağrı merkezine mi kızılır siz in takdirinize bırakıyorum.

Arkın Arkın 1.381 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Arkın12 Ekim 2018

    Geri bildirim dedikleri telefon açıp bana arkadaşlar uyarıldı, yanmaz bilette nedir onu anlattılar sağ olsun müşteri hizmetleri. Ben önemli bir toplantıma geç kaldım. Sonuçta bana bu hikayeleri anlatmak için aramaya gerek yoktu. Zahmet ettiniz.

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi12 Ekim 2018

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılmıştır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları