22 Şubat
#11625667

Pamukkale Turizm Rıhtım Şubesi Personelin Kabalığı!

16.02.2019 Cumartesi saat 18.30 sıralarında Pamukkale Rıhtım-Kadıköy İstanbul şubesine Bursa bileti almak gittiğimde gişede duran 2 bayan personelin müşterilere karşı kabalığı karşısında şaşkın kaldım. Sorulan sorulara zoraki ve sinirli şekilde cevap veren, ben sıradayken servisin kalkmak üzere olduğunu duyduğum için 'başka servis gelecek mi, gelmeyecekse şoförün beni beklemesini söyleyeyim' cümlem karşısında beni 'vaktimi alıyorsun, sıranı bekle ' diye azarlayan bir bayan ile karşı karşıya kaldım. 'Bakın hanımefendi başka servis gelmeyecekse, bunu da kaçırırsam ben boşuna beklemeyeyim burada, sizin sadece evet ya da hayır demeniz yeterli' dedim, ''Bak hala konuşuyor, vaktimi alıyorsun' şeklinde 2. kez azarlandım.


Daha sonra sıram geldiğinde, bilet ve yolculuk bilgilerini sorup sonra bana uymadığı için almaktan vazgeçince (ücret ödememiştim), 'sağ olun beni uğraştırdığın için' diye ters bir şekilde arkamdan seslendi. Pamukkale Turizm'e müşterilerle saygısızca ve kaba konuşan personel hiç yakışmıyor. Müşteri memnuniyetin ne kadar önemli olduğunu, ve 'uğraşmadan' (kendi tabirleriyle) para kazanmak istiyorlarsa yanlış yerde olduklarını hatırlatmanızı tavsiye ederim.

Aysel Aysel 2.310 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi22 Şubat

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılmıştır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler