16 Mart
Yorum Yap
#11722014

Pamukkale Turizm Otobüs Beni Otogarda Bıraktı!

Otobüs beni terminalde bıraktı! 16 Mart 2019 Cuma gecesi 02:25 kalkışlı İstanbul, Alibeyköy - Eskişehir otobüsü beni Bursa otogarında bıraktı. Bursa'da durduğumuzda şoförün kendisine lavaboya gideceğimi bildirdim. "Çabuk git gel" dedi. Dönerken otobüsün hareket ettiğini gördüm. Koştum falan yetişemedim. Hemen müşteri temsilcisini aradım. Araca ulaştılar. Otobana çıktığı için geri döneceğini söylemiş. Şu an otogarda oturup bir sonraki otobüsü beklerken bunu yazıyorum. Eskişehir'deki işime de bir saat geç kalacağım.


Pamukkale kötüleşti, zaten maddi kriz içindeler, batıyorlar falan deniliyordu. Ama ben hala memnundum kendilerinden. Her hafta sonu Eskişehir'e ve arada Çanakkale'ye giderken kullanıyordum. Zaten zor durumda olduğu söylentileri ortalıkta dolaşan bir şirketin, hala onu tercih eden müşterilerine bunu yapması çok ilginç ve anlaşılmaz geliyor bana.

Fatih Fatih 1.053 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Fatih20 Mart

    Az önce Pamukkale'yi aradım (20 Mart 2019 saat 20:10 civarı). Sizde numaram kayıtlı mı diye sordum. Evet kayıtlı dediler. Aradığım numara olduğunu da teyit ettik. Şikayet kayıdım vardı ne durumda dedim. En kısa zamanda size ulaşacaklar dediler. Bu durumda "gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılması iletişim bilgilerinden ulaşılamaması nedeni ile mümkün olamamaktadır" diyenler kim? Pamukkale'den bir açıklama gelebilir mi lütfen?

  • Fatih20 Mart

    "İletişim bilgilerinden ulaşılamaması" mı?! Ben, otogarda bırakıldığımda buraya şikayet yazmadan önce sizin müşteri temsilcinizi arayıp, beni bırakan şoför bey hakkında şikayette bulunmuştum ve özellikle sordum. İşlem hakkında bana bir sonuç bildirilecek mi diye. Müşteri temsilciniz bana ulaşılacağını söyledi. Şimdi siz bana iletişim bilgileri eksikliğinden ulaşılamadığını söylüyorsunuz ama bana hiç inandırıcı gelmiyor.

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi18 Mart

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmıştır. Bununla birlikte gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılması iletişim bilgilerinden ulaşılamaması nedeni ile mümkün olamamaktadır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler