28 Ekim 2017
#9736057

Pamukkale Turizm Memnuniyetsizliği Hat Safhada!

2015 senesinde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde okuyan 10 Bursalı üniversite öğrencisi olarak Bursa - Tekirdağ arası Pamukkale Turizm sefer açması için talepte bulunduk. Bunun akabinde Pamukkale Trakya seferlerine başladı. 2 senedir konforlu ve rahat şekilde seyahat ediyorduk. Ancak bu sene Bursa çıkışlı sadece gece 02.00 seferi mevcut. Bursa'da yaşayanlar bilirler, Bursa'da kent içi ulaşım gece 23.30'dan sonra yok. Ayrıca Pamukkale Turizm'in en büyük ayıbı olan şehir içi servisleri de mevcut değil. Gece 02.00 de olan sefere şahsi arabası olmayan bir öğrenci bir yolcu nasıl gidebilir? Sabah seferi neden kaldırıldı? Biz de bugünden itibaren boykot amaçlı Pamukkale Turizm'i başta Bursalı öğrenciler olmak üzere tüm arkadaşlarımıza iletip kullanmayacağımızı belirtmek isteriz. Önceki gibi İstanbul Seyahat firmasına dönüş yapacağız. Umarız yetkili kişiler bizleri düşünür.

Emre Emre 949 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emre31 Ekim 2017

    Bildirimleri dikkate alıp üst mevkilere aktaran kişiler işlerini iyi yapıyor. Ancak beni sadece şikayetinizi üst mevkilere ilettik, şikayetiniz dikkate alındı, işleme konuldu gibi sonucu belli olmayan konular üzerinde arıyorlar. Yetkili rütbeden birisi çıkıpta şu sebepten dolayı biz seferi kaldırdık ya da şu nedenden dolayı o saatte sefer yapmıyoruz diyen birisi yok. Cevap yeterli değil.

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi31 Ekim 2017

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılmıştır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler