13 Aralık 2018
#11288882

Pamukkale Turizm İle Fiyasko Bir Yolculuk!

Şu anda Pamukkale'nin 15.30 İstanbul -Zonguldak seferindeyim. Ben engelli bir vatandaşım. İnternetten bilet almak istediğim zaman karşıma engel durumumu belirteceğim bir alan çıkmıyor. Hareket saatine yarım saat kala terminalden gelip bilet almak zorundayım ve terminale gelince de engelli kontenjanı dolu diyerek bana tanınmış olunan %30 oranındaki indirimi yapmıyor.


72 lira tekli koltuk ücretini benden tam olarak tahsis etti fakat şu anda oturduğum 35 numaralı koltukta hem televizyon çalışmıyor hem de şarj prizi bozuk.
Tam anlamı ile bir rezalet. Daha önce de Pamukkale ile sorunlu yolculuk yaptım ancak bende sempatisi olan bir firma olduğu için yine Pamukkale Turizmi tercih etmiştim. Artık gerçekten itici bir hal aldı Pamukkale bende şikayette bulunacağım.

Ekrem Ekrem 678 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi13 Aralık 2018

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılmıştır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler