20 Şubat
Yorum Yap
#11618064

Pamukkale Turizm Dışarıda Sis Olduğu İçin Otobüsün İçinde Servis Yapılamıyor!

20 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 15:01 Çanakkale Otogar-İstanbul Harem otobüsünde 24 numaralı koltukta seyahat ettim.
1. Çanakkale'den bindiğimiz otobüs servis bakımları geldi gerekçesiyle Bursa'da otobüs değiştirdik. Bagajlarımızı taşımasında hiç yardımcı olunmadı. Senelerdir seyahat eden bir olarak ilk kez böyle bir şey görüyorum. Çanakkale'den Bursa'ya kadar servis bakımı gelmiş otobüs ile mi seyahat ettik? Seferler planlanırken buna hiç dikkat edilmiyor mu?
2. Çanakkale iskele şubesinden bileti alırken özellikle otobüsün Uzunçayır metrobüs durağında indirip indirmediğini sordum ve indirdiklerini söylediler. Otobüse bildiğim gibi servis sorumlusu arkadaşa Uzunçayır durağında durup durmayacaklarını sordum. Bana sorup bana cevap vereceğini söyledi onun üzerine 2 kez daha sordum ama hiçbir cevap verilmedi ve Dudullu aktarmasına geldiğimizde araçtan inip tekrar sordum ve durmayacaklarını söylediler. Sürekli Çanakkale İstanbul Harem arası seyahat ettiğimden diğer otobüslerin indirdiğini siz neye göre indirmiyorsunuz diye sordum. Arkadaş bana sesini yükselterek indiremiyoruz biz öyle bir şey yok dedi. Şikayet edeceğimi söyledim ve bana "Git nereye şikayet edersen et indiremiyoruz işte" diye cevap verdi. Ben eşyalarımı toparlamak için otobüse girdiğimde arkamdan "artise bak seni indirmek zorunda mıyım? Bir de artistlik yapıyor bana" dediğini arkadaşlarım söyledi. Sonra da aynı arkadaş "arabanın numarasını vereyim şikayet edin" diye bağırdı.
3. Bursa'dan hareket ettikten sonra otobüste şöyle bir anons yapıldı. "Hava şartları nedeniyle içecek servisi yapılmayacaktır! " servis yapmamak için böyle saçma bir bahane olabilir mi? Dışarıda sis olduğu için otobüsün içinde servis yapılamıyor.
Bu 35 ** 728 plakalı araç çalışanları hakkında gerekli işlemlerin yapılıp sonucunun bana bildirilmesini talep ediyorum.
En son şunu da eklemek yapılan işlemler hakkında bilgilendirmenizi bekliyorum.

Nazif Nazif 2.362 Okunma 1 Yorum Yap

Cevaplar

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi18 Mart

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmış ve gerekli işlemler gerçekleştirilmiştir. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler