20 Ekim 2018
#11055468

Olmadı Pamukkale!

18.10.2018 tarihinde Pamukkale Turizm firmasından 23:00 otobüsü için İstanbul'dan Ankara'ya iki kişilik bilet aldık. 22:45 sularında Firmanın Esenlerde'ki bilet satış ofisine gelerek biletlerimizi kestirdik. 22:50 civarında ön camında Ankara yazan bir otobüs perona giriş yaptı ve biz de doğruca otobüse bindik. Ancak 23:05 olmasına rağmen otobüs hareket etmeyince durumu görevlilere sorduk. 23:00 aracının az önce hareket ettiğini ve bizim bindiğimiz aracın 23:30 aracı olduğunu söylediler. Taksiye binersek otobüsü Alibeyköy'de yakalayabileceğimizi söylediler. Tahminen 50-60 TL tutacak taksi ücretini de bizim karşılamamız gerektiğini söylediler.


Halbuki zahmet edip bizi arasalardı biz zaten orada kendi otobüslerinde bekliyorduk. O da olmadı bize 23:30 veya daha sonra kalkış yapacak herhangi bir otobüsümüze bindirelim de diyebilirlerdi. Kısacası hiç yardımcı olmadılar ve terminale erken geldiğimiz halde ve Pamukkale otobüsünde beklediğimiz halde biletlerimiz yandı ve biz başka bir firmadan yeniden bilet alarak yolculuğumuzu gerçekleştirmek zorunda kaldık. Üstelik oradaki görevlilerden birisi çok kabaydı ve üzerimize bile yürüdü. Pamukkale Turizm yetkililerine ve yolculuklarında bu firmayı tercih edecek olan yolculara duyurulur.

Osman Osman 819 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Pamukkale Turizm Temsilcisi05 Kasım 2018

    Değerli yolcumuzun bildirimi dikkate alınmıştır. Bununla birlikte gerekli işlemler gerçekleştirilerek, kendisine konu hakkında bilgi aktarılması iletişim bilgilerinden ulaşılamaması nedeni ile mümkün olamamaktadır. Sayın Yolcularımız; firmamız ile ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi www.pamukkale.com. tr internet sitemize, [email protected] eMail adresimize, ya da 0850 3333535 nolu telefon şubemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Pamukkale Turizm Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler