13 Ağustos
Yorum Yap
#10777718

Özkaymak Turizm Bilet Satmadan Para Almakta

11.08.2018 tarihinde "Özkaymak" otobüs firmasının kendi internet sitesinden bilet aldım. Ödeme kısmına geldiğimde 3D security ile ödeme yaptım parayı hesabına kredi kartımdan çekti ama bileti vermedi hata kodu verdi. 444 4 206 numaralı hatlarını defalarca aradım açan olmadı. 0332 265 0160 numaralı genel Müdürlüğü aradım "k**" isimli kişiyle görüştüm bilet onaylanmadan para çekilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Bankamı aradım "Özkaymak" firmasına ödemenin yapıldığını söylediler ve referans no. ile onay no. verdiler. Tekrar "Özkaymak" firmasını aradım hatalarını kabul edip 0332 265 **'li muhasebe bölümünü aramamı söylediler.


Muhasebe birimindeki bayan böyle hataların normal olduğunu söyledi ve 0549 741** numaralı bilgi işlem biriminin numarasını verdi bu birimle görüşün dedi. 1 saat boyunca 20-21 kez bu numarayı aradım, aramalarıma cevap veren olmadı. Tekrar muhasebe birimini aradım ve bana verilen cevap "madem öyle yazıhanemize gidip işlem yapın" oldu. Telefon kayıtlarınızı dinleyebilirsiniz. Mağdur olan taraf olduğumu 3 saat boyunca sizlere ulaşmak için çabalıyorum en azından numaramı vereyim siz beni arayın çözüm bulun dedim ve numaramı bıraktım.


1 veya 1,5 saat sonra arandım, durumun incelendiğini ve hata olduğunu kabul ettiler fakat para iadesinin bir sonraki hesap kesim tarihinde yapılacağını söylediler. Duruma itiraz ettim, işlemin yeni yapıldığı için pos cihazından işlemin iptal edilip paranın iade edilebileceğini anlattım çünkü banka böyle olması gerektiğini söyledi. Bu hususta diretince 0549 7416** numaralı hatta konuşan şahıs telefonu kapattı ve defalarca aramama rağmen cevap vermedi.


Mesaj attım geri dönüş yapmadı. Başka numaradan aradım açtı kapattı. Şimdi "koskoca! " "Özkaymak" firmasının kurumsal çalışanları bunlar mı? Mağdur olan tarafa yardımcı olmak bu mudur? Elbetteki birkaç çalışanın sorumsuzluğu büyük bir firmaya mal edilemez. Ama lütfen bu mesajı okuyan yetkili benim mağduriyetimi gidermek adına iyi niyetini göstersin. O zaman karar verelim "kurumsal mısınız" ben de yine buradan ya teşekkür edeyim ya da gerekenleri misliyle yazayım...

Çağrı 786 Okunma

Cevaplar

  • Çağrı16 Ağustos

    Firmayı aradım şikayet kaydı oluşturdum size en kısa zamanda geri dönüş yapılacak dediler 4 gün oldu hala ben ulaşmaya çalışıyorum. 

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler