25 Haziran
#12161326

Özel Eryaman Hastanesi Acil Durum Ameliyatından Ücret Alma Çabası!

19 Eylül 2016 tarihinde akşam saatlerinde SGK'lı bir çalışan olarak apandisit tarafında şiddetli karın ağrısı başlayınca Özel Eryaman Hastanesi Acil'ine gittim. Acildeki doktor bir uzmanın bakması gerektiğini söyleyip genel cerrah doktorunu çağırdılar. Gelen doktor bana yapılan muayene, kan tahlili, MR gibi tetkiklere bakıp ben apandisit olduğundan emin değilim sabaha kadar bekleyelim ve sabah kararını verelim diyerek çok ciddi şekilde bir ağrıyla kıvranmama rağmen gece beni acilde bırakıp tekrar evine gitti.
Ertesi gün sabahtan yine aynı tetkikleri yapıp apandisit olduğuna karar verdik seni ameliyat edeceğiz diyerek beni ameliyata aldılar ve kapalı ameliyat gibi bir seçenekten bile hiç bahsetmeden -ki ben kapalı tercih ederdim ama bu ihtimalden sonradan haberim oldu- direk apandisitimi aldılar. Sonrasında 1200 lira civarı bir ödeme alarak beni taburcu ettiler.


Şu an öğreniyorum ki SGK'lı olarak acile geldiğimde bu ameliyatım için benden ücret alınmaması gerekiyormuş ama özel hastaneler tarafından çok sık kullanılan bir yöntem olarak acile gelen hastalar ertesi güne bekletilip poliklinik girişi yapılarak ücretli ameliyat ediliyormuş. Bu konuyla ilgili araştırma talep etmek için bugün alo 170'i arayınca "Hastanenin ücretsiz tedavi için acil girişinde "acil hal" kapsamında girişinizi yapması lazım ama bunu biz göremiyoruz ve öyle bir zorunlulukları da yok. " deyince böyle bir yöntemin uygulanmasına engel olunamayacağını gördüm. Yaşadığım olayla ilgili şikayetçiyim ve inceleme talep ediyorum. Aynı durum başka insanların da başına gelebilir ve ertesi güne dayanabilecek kadar şanslı olamayabilirler.

Uğur Uğur 1.527 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları