11 Ekim 2013

Orfin Finansman Kredi Dosya Masrafı İadesi!

Orfin Finansman'dan 2013 Eylül ayında 106*** kredi numarası ile kullanmış olduğum Kredi işleminde 600,00 TL masraf ödemiştim. Ancak, Tüketici Mahkemeleri ve Yargıtay kararıyla da Kredi Masrafının haksız şart niteliğinde ve tüketiciden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.


Tarafımdan kesilen Dosya Masrafı ücretinin toplam miktarını yasal faizi ile birlikte iadesini istiyorum. Aksi takdirde alacağımın faizi ile birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini kurumunuzdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Hüseyin 1.493 Okunma

Cevaplar

  • Orfin Finansman Temsilcisi11 Ekim 2013

    Değerli müşterimiz, şikayetvar.com üzerinden tarafımıza yapmış olduğunuz yazılı başvurunuz değerlendirilmiştir. Cevabı yazımız aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “Faiz Oranları ile Diğer Menfaatler” başlıklı 144. maddesi; 22.11.2006 tarihli 26354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun 16.10.2006 tarihli ve 2006/11188 sayılı "Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılım Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Özel Cari Hesaplar Dâhil Bu İşlemlerde Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Kararı” da bankaların talep ettiği ücret ve masraflarla ilgili yasal dayanağı oluşturmaktadır. Şirketimiz Finansman Şirketi olmasına rağmen, uygulayacakları faiz oranları ile alacakları diğer masraf ve gelirlerinin azami oranlarının belirlenmesi açısından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 12.03.2012 tarih ve 3069 sayılı kararı ile yukarıda bahsi geçen mevzuata tabi olduğuna karar verilmiştir. Dolayısıyla Siz Sayın Müşterilerimizden talep etmiş olduğumuz faiz ve ücretlerin yasal dayanağı bulunmaktadır. Müşterilerimiz ile imzalamış olduğumuz “ORFİN FİNANSMAN A.Ş Tüketici Kredi Sözleşmesi”nin “Tüketicilerin Yükümlülükleri ” başlıklı 3. maddesinde de “Tüketici, kullandırılacak krediyi, işbu sözleşmede belirtilen anapara, kredi faizi, BSMV, KKDF ve diğer yasal düzenlemelerden doğan vergi, ek mali mükellefiyet, komisyon, işlem masrafı, gecikme faizi, temerrüt faizi vb. ile birlikte ORFİN’e geri ödemeyi kabul ve taahhüt eder.” yönünde bir düzenleme mevcut olduğundan, masrafa ilişkin işlemler hukuka aykırılık taşımamaktadır. Başvurunuzda belirttiğiniz şikayete konu edilen masraf, müşterilerimizin bilgisi dahilinde olan, mutabık kalınan ve yasaya aykırı olmayan masraf türlerindendir. Kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederiz. Her konuda soru ve talepleriniz için 0 212 319 08 00 Müşteri Hizmetleri numaramızdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Orfin Finansman A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön