Opet'in Müşteri Memnuniyetsizliği Politikası Çok İyi İşliyor!

Begüm Begüm3 hafta önce

15 Eylül 2020 tarihi akşam 20:30 civarında, Yeniçiftlik, Marmara Ereğlisi, Ergüney Akaryakıt isimli Opet istasyonunda benzinli aracıma dizel yakıt dolumu yapılmıştır. 2 saat boyunca depodan yakıtı geri çekmeye çalıştılar ama başaramadılar ve sabah usta çağırıp çözmeye karar verdiler. Bu esnada Opet müşteri hizmetlerini aradım, baştan savmacı bir tutumla konuştular benimle, geri arayıp ilgilenen bile olmadı. İstasyon müdürünün numarasını alıp aradım, kendisi zahmet edip kalkıp gelmedi. Şehirler arası bir seyahatin tam ortasında 4 kişi, bulunduğumuz yerde mahsur kaldık. Ne müşteri hizmetleri kanalından ne de istasyon yetkilisi tarafından konaklamamız ile ilgili herhangi bir girişimde bulunulmadı. Gece saat 10'da bilmediğimiz yerde, ne idüğü belirsiz bir otel bulup, cebimizden ödeyerek konaklamak durumunda kaldık. Önce sosyal medya hesaplarından özel mesaj attım, sallamadılar, Instagram ve Twitter'dan aleni yazdım, bütün yaptığım yorumları sildiler ama yine de bana dönmediler. Biz kaybımızı talep ettikçe de istasyonu arayıp hatayı yapan pompacıya yüklüyorlar suçu, otel parasını da asgari ücretli o adamcağızdan almaya çalışıyorlar, (ki zaten arabanın tüm tamir masrafını pompacı ödedi, halbuki istasyonun plaka tanıma sistemi bozuktu) adam da yapmayın, oteli de benden çıkaracaklar diye bizi arıyor. İşte, sözde kurumsal olan bir firmanın kaç insanı birden düşürdüğü duruma bakın. Ben artık bu işi inada bindirdim, elbet biri bu yazdıklarımı okuyacak, tüm sosyal medya kanallarından uğraşmaya devam edeceğim Opet ile ve hakkımı arayacağım. Yıllardır Opet'ten benzin alırdım ama karar verdim artık bir kuruşumu bile kaptırmayacağım!

Cevaplar

profile-icon Begüm 3 hafta önce

Biz bu işi Opet "markasıyla", genel merkezle, müşteri hizmetleri ile çözmeye çalıştıkça, Opet bizi olayın yaşandığı istasyonun çalışanlarıyla muhatap etmeye devam ediyor. Müşteri hizmetleri talebimizi sürüncemede bırakıp, şirket sanki kendi ismini, markasını bu istasyona vermemiş gibi aradan çekilmeye çalışıp, durumu onlarla çözmemizi bekliyorlar, biz sosyal medyaya ya da buraya şikayet yazdıkça istasyon çalışanları tarafından aranıyoruz! O kadar profesyonel görüntünün altından çıkan bu acemi kriz yönetimi (buna yönetim bile denilemez, yönetemeyişi) bizi hayrete düşürüyor. Bir de şikayetin durumunu yetkililer tarafından cevaplandı olarak değiştirmişler, kim neyi cevapladı acaba, biz kaçırdık herhalde. Opet tarafından bir sonraki aranmamda bu işe hakim, inisiyatif alabilen, bize "evet kardeşim siz haklısınız" diyebilecek bir "yetkili" ile görüşebilirsem çok şaşıracağım. Eğer olmazsa da şaşırmayıp, buradan yazmaya devam.

Opet Logo Opet 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Konu ilgili birimlerimize iletilmiş olup, gerekli takibi sağlanmaktadır. Sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 4446738

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Begüm 6 gün önce  

    Opet hala sorunumuzu çözmedi, kaybımızı telafi etmedi, merak eden varsa güncelleyeyim dedim.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler