10 Haziran 2019
#12092228

Opet'in Kaba Ve Yetersiz Müşteri Temsilcisi!

Opet mobil ödeme ile üç ödeme girişimimde başarısız oldu. Bunun ile ilgili 3 telefon görüşmesi yaptım ancak hâlâ herhangi bir dönüş sağlanmadı. Tekrar akaryakıt almak istediğimde aynı sıkıntıyı yaşayıp ödeme sağlanamadığı için pompa başında 10 Haziran 2019 saat 21.56'da yaptığım görüşmede müşteri hizmetleri yetkilisi olarak çalışan şahıs telefonda bana yardımcı olmak yerine dalga geçer gibi bir tavır ile kayıt oluşturup size dönüş sağlanacak şeklinde bir cevapla beni başından savmaya çalıştı. İsmini hatırlayamasam da kayıtlarda kim olduğu görülecektir. Kendisi ile ilgili şikayetçiyim.


Pompacı arkadaşın fiş alamadığını iletmeme rağmen kartınızla ödeme yapın yola devam edin gibi dahiyane bir çözüm üretti. Firma olarak çalışanlarınızı yoldan seçmediğinizi müşteriler ile bu şekilde görüşülmeyeceğini verdiğiniz hizmet içi eğitimlerle sağladığınızı düşünsem de bu çalışanınız 4 kez en sevilen akaryakıt markası olmanıza yakışmayacak şekilde tavır sergilemiştir. Bu konu ile ilgili şikayetime de ayrı dönüş sağlanmasını talep ediyorum.

Serkan Serkan 1.083 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serkan'ın Teşekkür Mesajı13 Haziran 2019

    İlettiğini tüm sorunlar ile ilgili tarafıma bilgilendirme yapıldı. Mobil ödeme ile ilgili kesin çözüm üretememiş olsalar da sorunlarımı ilettikten sonraki iletişim süreci için teşekkür ederim.

  • Opet Temsilcisi13 Haziran 2019

    Değerli Müşterimiz, Konu ile ilgili müşteri hizmetlerimiz tarafından aranılarak tarafınıza bilgi verilmiştir. Şikayetinizi bizimle paylaştığınız ve Opet'i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 444 67 38

  • Opet Temsilcisi11 Haziran 2019

    Değerli Müşterimiz, Konu ilgili birimlerimize iletilmiş olup, gerekli takibi sağlanmaktadır. Sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 4446738

Ziyaretçi Yorumları