Opet ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İlker'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Opet Paro Puan Aktarımı Yapılmaması!

2.349görüntüleme
İlker
İlker 24 Temmuz 2020 11:05
ÇözüldüÇözüldü
İlker'in Teşekkür Mesajı
“Çok hızlı bir şekilde çözüldü, teşekkürler”

11 yıldır Opet müşterisiyim (otobil ve otobilim), Koç Ailem Paro kartımda biriken 70 kusur tl yakıt puanım için cep telefonuma 31 Temmuz'a kadar puanlarımı kullanabileceğime dair mesaj gelmişti, 21 Temmuz'da Opet den yakıt aldığımda Koç Ailem kartımın Opet puan kullanımının kapatıldığını öğrendim. 

daha sonra Opet Paro müşteri hizmetlerini aradım Koç Ailem'deki puanların Opet Paro kartına aktarımı için. Onlarda mail adresi verip kartların resimleri ile kimlik bilgilerim ile başvurmamı istediler. 

maili attım, cevap dönmediler, bugün aradığımda Koç Ailem kartından başka bir Paro kartına aktarım yapılamayacağını cevabını aldım.Hem mesaj atıp puanlarınızı 31 temmuza kadar kullanabilirsiniz deyip, sonra kartı iptal edip, puanları da başka karta transfer etmemek, açıkça puanların üzerine yatmak olmuş.

Bundan sonra araçlarımın otobil ve oto bilim'leri iptal ediyorum, bir daha Opet'den benzin almam yakınından da geçmem.

Opet Logo
Opet24 Temmuz 2020 11:15

Değerli Müşterimiz, Konu ilgili birimlerimize iletilmiş olup, gerekli takibi sağlanmaktadır. Sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 4446738

Opet Logo
Opet27 Temmuz 2020 13:35

Değerli Müşterimiz, Puanınız yüklenmiştir. Opet'i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 4446738

İlker
İlker27 Temmuz 2020 13:36

Çok hızlı bir şekilde çözüldü, teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler