Opet Hizmet Yetersizliği, Bilgi Eksikliği

Murat Murat26 Ekim 10:06

Çok uzun yıllardır Opet kullanıyorum. En son aracımı Otokoç'tan 3 ay önce aldım. Opet-Otokoç hepsi aynı firma Otokoç özellikle Opet Tavsiye ediyor. Sonuç olarak, Adana'dan, Ankara'ya dönerken, addblue aracımda bitmek üzere otoban girişinde Opet'e uğradım addblue yok. İdare ederim diye yola çıktım Aksaray'a geldim tekrar Opet bayisine girdim orada da kalmamış. Şimdi ben yolda kalmış olsam bunun sorumluluğu kime ait? Müşteri hizmetlerinizi aradım 25-10-2020 saat 12:47 (Büşra Hanım) verdiği cevap beni çok üzdü. Verdiği yanıt çok yetersiz, kendisi bilgisiz ve çok kaba. Bayilik sistemi ile çalıştıklarını ve Bayilerin sorumlu olduğunu belirtti ve Opet’i olayın dışına çıkarttı. Çok çok ama çok yazık bu verilen cevap. Ben yolda kalmış olsam, Opet istasyonlarında bulunmayan addblue sebebi sorumluluk tamamen bana ait olmuş oluyor. Tekrar aradım "e** hanım" verdiği cevap çok vahim. Başka bir istasyon tercih edin çünkü sebebi Opet’i tercih etmem.

Örnek verecek olursak, Opet'ten yakıt alıyorum, istasyonunuzda yakıt kalmamış, Aracımda yakıt yok ama Opet'ten almak zorundayım ve bana başka Opet istasyona gidin deniyor. "İyide aracımda yakıt yok nasıl gideyim" aynı mantık ve çok saçma.

Çözüm üretmekte yetersiz, bilgisiz çalışanlarınız ve Özellikle şehirlerarası yollarda hayati önem taşıyan bir ürün olan addblue istasyonlarınızda bulunmaması daha da vahim olmuş.

Buraya yazdığım şikayetim ileride de belge olarak geçerli olacaktır, bundan sonra Opet istasyonlarını tercih etmeyeceğim. Müşteri temsilciniz b*** hanım ve e*** hanım ile ilgile ayrıca ne işlem yapacaksınız?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Opet Logo Opet 26 Ekim 10:12

Değerli Müşterimiz, Konu ilgili birimlerimize iletilmiş olup, gerekli takibi sağlanmaktadır. Sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 4446738

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler