22 Kasım 2018
#11183369

Opet Bayi Haksız İşlemi Ve Sonuçlanmaması!

Opet'in ile Axess'in yapmış olduğu kampanyadan yaralanmak için yolum üzerinde olan (Esenyurt Torium AVM'ye gelmeden sağda yan yoldaki Opet) Boğaziçi eksen bayisinden yakıt alarak kampanyadan 30 TL çip para kazandım. Daha sonra 04.11, 12.11 ve 19.11 de bu bayiye giderek kazandığım paraları kullanmak istedim. İlkinde bayiyi yeni devir aldık denildi çip para kullanılmadı ikincide gene aynı durum oldu ve 12.11 de Opet'i arayarak şikayette bulundum.


Daha sonra Opet'ten arandım ve bayinin sorununun kalmadığını ve kullanılabilecek durumda olduğunu bildirdiler. 19.11'de bayiye tekrar gittim ve gene çip para kullanılmadı. Bayinin müdürü ile konuşmamda yalan beyanlarda bulunuldu. Kampanya reklamlarını söktük bizde geçerli değil denildi. Kampanyadan kazanımı bu bayiden yaptığımı ve cahil biri olmadığımı anlattığımda müdürün bir şey yapamayız demesi ile bayiden toplamda 3 defa daha yakıt almak zorunda kaldım.


Opet'i arayıp durumu bildirdim ancak gerek müşteri hizmetlerindeki gereksiz tavırlar gerekse çözümsüzlük nedeni ile memnun kalamadım. Toplamda yapmış olduğum 310 TL'lik yakıt alımım da gereksiz olmuştur. Bu nedenle mağduriyetimin giderilmesini gerekir ise bayiye yaptırım yapılmasını ve bu durumun acilen çözülmesini istemekteyim. Opet yetkililerinin şimdi bu parayı kullanabilirsiniz demesi gereksiz olup hem kendi bilgi akışının hem de müşteriden haksız kazancının hesabının verilmesi gerekmektedir.

Hasan Hasan 919 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Opet Temsilcisi22 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Konu ilgili birimlerimize iletilmiş olup, gerekli takibi sağlanmaktadır. Sonuçlandığında tarafınıza bilgi verilecektir. Saygılarımızla Opet Petrolcülük 4446738

Ziyaretçi Yorumları