26 Eylül
#12672917

Opel Sıfır Aracımda İki Boyalı Parça Çıktı

2017 yılında Opel crosland X marka araç aldım. 2019 yılının Eylül ayında satmak üzere ekspere götürdüğümde aracımın sağ tavan direği ve sağ kapısının boyalı olduğunu öğrendim. Aracı aldığım Mercanlar Opel bayisine gittm. Fabrikaya yazı yazacaklarını söylediler. Bir aydır bekliyorum. Olası sonuçlar hakkında bile ne servisten ne de müşteri hizmetlerinden bir açıklama alamadım.

Güler Güler 2.853 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Güler28 Eylül

    Herkese standart yanıt yolluyorsunuz. Çözüm istiyoruz

  • Güler27 Eylül

    Opel marka aracımı Mercanlar opelde bakıma götürdüm hem bakim yapılmasını hem de ekran in seyir halindeyken kapandığını belrttim. Bakim yapıldı diğer sorunla ilgili güncelleme yaptıklarını söylediler. Bir ay kullandıktan sonra yine aynı ekran sorunuyla servise gittim bir saat sürer dedikleri için beklemeyi uygun gördüm. Aracım yapılmadı ise döndüm. İkinci kez gittiğimde bu sefer tüm gün aracım orada kaldı. Ekran tamamen gitmişti sensör USB şerit uyarma sistemi gibi tüm elektronik aksamlar bozuk bir şekilde aracı teslim aldım. Beni arayacaklarını söylediler bir hafta bekledim tabii ki aramadılar. Servise gittiğimde ekranı tamamen söktüler iki gün içinde yapılacağını söylediler. Dört gün oldu ama gecikti diye ble nezaketen arayan yok. Araç garantili henüz iki yıllık... Tüm bunlarla uğraşmamak için sıfır araç alıyoruz Opel alırken bir kez daha düşünün derim.

  • Opel Temsilcisi26 Eylül

    Sayın Güler Ö.  ;  Öncelikle Opel araçlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz talep tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili olarak müşteri temsilcimiz tarafından size dönüş sağlanacaktır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere 0850 399 6735 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Opel Türkiye Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları