Opel Sıfır Arabamın Motor Arıza Lambası

Mehmet Mehmet2 hafta önce

Aracım Opel Astra Sedan 2018 model olup 2019 trafik çıkışlıdır. 15 bin ve 24.03.2020 Salı günü için 29 bin bakımlarını bayide yaptırdım. Aracımda motor arıza lambası yandı bayiye götürdüğüm zaman eksantrik den dolayı yandığını söylediler fakat aracımı aldığım zaman tüp taktırabileceğimi söylediler. Arızanın ise tüpten kaynaklı olduğunu ileri sürerek garantide olan 1 yıla yakın garantisi devam eden aracımın arızasını gidermediler. Aracımın arızasının giderilmesini talep ediyorum.

Hukuki yasal haklarımı sonuna kadar takip edeceğimi makine mühendisleri tarafından ve bilir kişi tarafından ve Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ne gerekiyorsa sonuna kadar yasal haklarımı sürdüreceğimi bilmenizi isterim.

Sıfır olan aracın bakımları bayide yapılmasına rağmen 29 binde olan Bir aracın garanti alanında olmaması üzücü ve utanç bir durumdur. Opel şikayet sayfalarında bu durumun kronik bir arazi olduğunu araç kullanıcıları öne sürmektedir. Asıl söylemek istediğim konu madem ki bu aracı başında satarken tüp taktırmayın denmiyor bu araca benzinde binmeniz gerekir aksi durumda motorda olacak sorunların giderilmeyeceği tebliğ edilmiyor. 

Ya da 15 binde motor bakımı yapılacağına her 10 binde gelin denmiyor. Önemli olan mağduriyetin giderilmesidir. Bu olay kronik bir hatadır. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Opel Logo Opel 2 hafta önce

Sayın Mehmet Kıvrak   ;  Öncelikle Opel araçlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz talep tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili olarak müşteri temsilcimiz tarafından size dönüş sağlanacaktır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere 0850 399 6735 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Opel Türkiye Müşteri İlişkileri Departmanı 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler