31 Temmuz
#12360102

Opel Garanti Yalanı

2018 yılında 2017 model 0 km Astra araç aldım. Aracın ön tampon kısmında hiçbir neden yokken boya kalkması oldu. Garanti kapsamında olduğu için aracımı servise götürdüm, yetkili kişilerin inceleyeceğini söyleyerek bizi günlerce beklettiler.


Sonunda İstanbul'dan gelen yetkili kişiler inceledi ve araçtaki bu durumun yıkamaya bağlı olduğunu, bu durumla karşılaşabildiklerini söyledi ve garanti kapsamında hasarı gidereceklerini belirtti. Ancak tam aracı götüreceğimiz gün Opel müşteri temsilcisi bizi arayarak çirkin bir üslupla bu durumun taş çarpmasına bağlı olduğu raporunu çıkarttıklarını ve garanti kapsamında aracın boyanamayacağını söyledi.


Gerçekten Opel Yetkili servisleri hiçbir şekilde kendi arabasına sahip çıkmıyor ve müşterilerini çok mağdur ediyor. Daha önce başka marka araçlar da kullandım ve hiçbir markada bu kadar sıkıntı yaşamadım. Bu kadar küçük bir sıkıntıda bile aracına sahip çıkmayan Opel'in büyük bir problem olduğunda da aynı şekilde aracına sahip çıkmayacağından ve müşterilerini mağdur edeceğinden fazlasıyla endişe duyuyorum. Opel aldığım için beni pişman ettiler.

Bülent Bülent 5.202 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Opel Temsilcisi31 Temmuz

    Sayın  BULENT BAKIRHAN ;  Öncelikle Opel araçlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz talep tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili olarak müşteri temsilcimiz tarafından size dönüş sağlanacaktır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere 0850 399 6735 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Opel Türkiye Müşteri İlişkileri Departmanı

Ziyaretçi Yorumları