Opel Eksantrik Dişlisi Sorunu

Erkan Erkan16 Mart 11:12

2017 model 36.000 km Astra'da 2 sefer eksantrik dişli arızası verdi. İlk sefer garantiden değişti aynı arıza 6 ay sonra tekrarladı. Opel Türkiye müşteri temsilcisi bir bayan garantinin garantisi olmaz diyerek red cevabı verdi.

Üstelikte telefonları yüzümüze kapatıyorlar. Bu kadar binicisini mağdur eden bir marka ve servis görmedim. Ben de Tüketici Hakem Heyetine başvurmaya karar verdim. Kısacası Opel marka araç aldığım için çok pişmanım.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum

Cevaplar

profile-icon Erkan 17 Mart 21:53

Arkadaşlar 7 ay önce garantiden değişen eksantrik dişlisinin, tekrar arıza vermesinden dolayı şikayette bulunduğum Opel Türkiye'den bugün aradılar ve aynı şekilde garantinin garantisi olmaz diye müşteri mağduriyetini hiçe sayan ve Hakem Heyeti'ne başvuracağımı söylediğimde;nereye başvurursan vur dercesine pişkince cevap veren bir müşteri temsilcisine ve markaya rastlamadım bugüne kadar. Şimdi soruyorum size ;her sene 4-5 bin lira verip eksantrik dişlisi mi değiştereceğiz. İnsanların özel serviste bile değiştirdiği parçanın 1 yıl garantisinin olduğu bir yerde yetkili servise gitmekle hatamı ediyoruz. Geriye aklıma sadece bir şey geliyor Demek ki garantiden takılan parçaların Ayıplı parça oldukları. Yazıklar olsun size opel türkiye ailesi.

Opel Logo Opel 17 Mart 10:39

Sayın Erkan Y. ;  Öncelikle Opel araçlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz talep tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili olarak müşteri temsilcimiz tarafından size dönüş sağlanacaktır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere 0850 399 6735 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Opel Türkiye Müşteri İlişkileri Departmanı 

profile-icon Erkan 16 Mart 11:14

Arkadaşlar 2017 model 0 km Astra aldım. 26 000 km de eksantrik dişlisi arızası verdi araba garanti kapsamında değiştirdiler. Altı Yedi ay sonra aynı arızayı tekrarladı. Servis ve Opel Türkiye garantinin garantisi olmaz diyerek parçayı ücretli değiştirmemi söylediler. Normalde serviste takılan her parçanın bir yıl garantisi olması lazım değil midir? Her sene eksantrik dişlisi mi değiştireceğiz arkadaşlar soruyorum size? Bu kadar markasınını arkasında durmayan başka bir marka yoktur herhalde. Ben opel aldığım için çok pişmanım sizler aynı mağduriyeti yaşamayın derim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Erkan 3 hafta önce  

    Buradan aynı problemi yaşayan 100 kişi toplayıp aynı anda mahkemeye verip Türkiye Opel grubunu kronik arıza diye ücretsiz yapılmasını maddi manevi hakların geri ödenmesini istemeliyiz

  • profile-icon Erkan 3 hafta önce  

    Opel bir hata

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler