Cevaplar

profile-icon Sami 6 gün önce

Opel Türkiye Pınar hanıma teşekkür ederim mükemmel kişilik. Parçam geldi ve takıldı sorunsuz bir şekilde kullandık.

profile-icon Sami 1 hafta önce

Bu platforma 3. CÜ yazışım Astra h aracımın bagaj kapağı açılmıyor. Benim MS Hastası babam var ve bebeğimiz var aracımın bagajını kullanamıyoruz. 32 gün önce parasını ödeyerek sipariş verdiğim aparat gümrükte deniyor. Allah tan korkun mağdurum siz hiç arabanız taşıma aracı koymadığınız için bir insanı kucağınızda taşıdınızmı sözün bittiği yer. Bana yardımcı olun, parasını ödediğim parçayı verin.

profile-icon Sami 2 hafta önce

Opel Türkiye den aradılar ancak parçanın geliş tarihi için süre veremeyiz dediler 29 gün oldu ve bagajım açılmadığı için kullanamıyorum benim engelli babam var ve bebeğimiz var mağduruz. Bagaj benim hayatımda çok yer kaplıyor çünkü hastam var. Parça gümrükte diyorlar ve ben yıllardır opel kullanıcısıyım.

Opel Logo Opel 2 hafta önce

Sayın Sami İ.  ;  Öncelikle Opel araçlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz talep tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili olarak müşteri temsilcimiz tarafından size dönüş sağlanacaktır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere 0850 399 6735 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Opel Türkiye Müşteri İlişkileri Departmanı 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler