Opel 4 Hafta Olmasına Rağmen Parçaların Gelmemesi

Fatih Fatih2 hafta önce

Ben 3 ay önce 2017 model Opel Crossland X marka araç aldım. Alırken ekspertiz yaptırmıştım şanzıman tapasının olduğu kısımdan yağ kaçtığı söylenmişti, servise gösterdim tapa değişti önce. Ama yağ kaçağı devam edince dişli kutusunun contasının da değişmesi gerektiğini söylediler. 26 şubat'ta 4 parça siparişi verildi. Servis 3 haftada parçaların geleceğini söyledi. Ben hızlandırmak in Opel Türkiye'yi de arayıp rica ettim aracıma binemiyorum yağ damlattığı için biraz hızlandırabilir misiniz. Yardımcı olacağız dediler baştan çok umutlanmıştım ama 4 hafta oldu. 3 parçası geldi bir tane tapayı göndermediler.

Geçen hafta salı günü Opel Türkiye bana gümrükten çektiklerini lojistik firmasına verdiklerini servise birkaç gün içinde ulaşacağını söyledi. Şimdi bugün aradılar parçada bir sorun olmuş tekrar sipariş geçmişler nisanın sonuna doğru geleceğini söylediler. Bu nasıl olabilir. Siz bana parça gümrükten çekildi servise gidiyor dediyseniz. Gerekirse uçak kargo ile parçaya getirip teslim etmeniz lazım. Tekrar bana 3-4 hafta sonrasına nasıl gün verebilirsiniz. Zaten bu kadar yeni bir arabada böyle bir yerden yağ kaçırması bir sorun. Bir de en ufak bir parçayı yurt dışından getirmeleri bir sorun. Ben Opel'den gerçekten çok soğudum.  bana doğru düzgün bilgi veremeyen yardımcı olmak yerine sadece oyalayan Opel Türkiye'ye de yazıklar olsun diyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Opel Logo Opel 2 hafta önce

Sayın Fatih Kuzubaş;  Öncelikle Opel araçlarımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz talep tarafımıza ulaşmış olup konuyla ilgili olarak müşteri temsilcimiz tarafından size dönüş sağlanacaktır. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere 0850 399 6735 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Opel Türkiye Müşteri İlişkileri Departmanı 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler