14 Ağustos 2018
#10786365

Onur Air Rötar Ve İlgisizlik!

29 Temmuz 2018 tarihli İzmir -İstanbul (Atatürk) 8Q155 uçuş numaralı 22:10 kalkış saatli uçuş ile ilgili mağduriyetim bulunmaktadır. Hava alanında telefonuna 1 saatlik rötar bilgisi gönderildi. (henüz kontuar açılmamıştı, ) Konu ile ilgili bilgi almak için bir tane yetkili alanınız da bulunmamaktadır. T** sayesinde bir yetkiliye ulaştım. Yetkiliniz maalesef bana şu şekilde bilgi verdi. "Siz ne kadar biliyorsanız ben de o kadar biliyorum" dedi. Bu da çok sizin gibi bir firma için son derece üzücü bir durum. Benim hastam olduğunu ve gecikme süresini öğrenmem gerektiğini bildirmeme rağmen bana kimse yardımcı olmadı. Ben de hasta ya yetişebilmek için Firma yetkilinizin yönlendirmesiyle (bilet iademi alabileceğimi söyledi) T**' den bilet aldım. Ve 22:00 uçağı ile İstanbul 'a ulaştım. Sizin uçuşunuz tam 2 saat 40 dakika rötar yaptı. (yolcular arasında arkadaşım vardı, oradan biliyorum) sonuç olarak bilet ücretimin tarafıma acilen iadesini aksi halde yasal yollara başvuracağımı bilmenizi isterim.

Pınar Pınar 3.611 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Onur Air Temsilcisi15 Ağustos 2018

    Değerli yolcumuzun mesajı 4754328 bildirim numarasıyla incelemeye alınmıştır. Yolcularımızın her türlü talep ve şikayetleriyle ilgili Müşteri İlişkileri Departmanımıza [email protected] adresimizden ulaşabileceklerini belirtmek isteriz. Saygılarımızla. Onur Air Müşteri İlişkileri Müdürlüğü

  • Pınar14 Ağustos 2018

    Şikayetimi bildiriyorum. Karşılığında gelen mail. Bu dalga geçer gibi. Sanki memnuniyet maili atmışım bu ne kadar ciddiyetsizlik. Sayın Pınar sadıkoğlu; Benzer olayların bir daha yaşanmaması için gereken tüm önlemlerin alınacağını bildirir, geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Bununla birlikte her havayolu şirketinde olabileceği gibi uçaklarımızda teknik, bir önceki uçuşun geç gelmesi, hava koşulları ve havayolu trafiğinin yoğunluğu vb... Gibi çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman rötarlar olabilmektedir. Başlıca amacımızın, siz değerli yolcularımızı \\\"0 risk \\\" le uçurmak olması nedeniyle, beliren sorunları yüzde yüz çözümlemeden uçuş izninin verilemeyeceğini ve bu konuda bizleri anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyoruz. Bizimle paylaştığınız her görüş, siz değerli yolcularımıza daha iyi hizmet verebilmek için yol gösterici olmaktadır. Onur Air’i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler