13 Eylül
Yorum Yap
#10898913

Onur Air Rötar Koltuk Bedeli Ve İkram Ücreti!

12.09.2018 tarihli 19.15 Malatya İstanbul uçağına bilet aldık ilk defa Onur Air firmasından uçuş sağladım ve bin pişman oldum desem yeridir. Biletimizi aylar öncesinden alıyoruz fakat geliyoruz uçak rötar yapılacağı söylendi fakat bir yolcu beş dakika geç gelmiş olsa bileti yanıyor bunun sorumluluğu yolcuya yüklerken rötarın sorumluluğu kimde?


İkincisi koltuk seçimi yapacaktım bir gün öncesinden fakat seçtiğim koltuk başına 10 TL kadar bir ödeme yaptım aldığımız koltuk özel bir koltuk vs.'de değil ki hak vereyim. Üçüncüsü ise bugün en kötü bir otobüs firması ile seyahat edin mutlaka ikram yapılır fakat Onur Air'de bir ikramı bırakın bir suyu bile para ile satıyor uçakta onlarca çocuk var veya cebinde o anda parası olmayan insanlar var onlara karşı saygısızlık değil mi bu yapılanlar. Çocuğum ağladı su istedi hostes hanımdan su rica ettim 3 TL su ücreti var diye söylediler o an anladım ki bir daha kesinlikle bu firma ile uçuş olmaz şayet cenazem olsa dahi yine tercih etmeyeceğim.

Ercan 685 Okunma

Cevaplar

  • Onur Air Temsilcisi13 Eylül

    Değerli yolcumuzun mesajı Müşteri İlişkileri Uzmanlarımız tarafından 4843769 bildirim numarasıyla incelemeye alınmış veya yolcumuza dönüş yapılmıştır. Yolcularımızın her türlü talep ve şikayetleriyle ilgili Müşteri İlişkileri Departmanımıza [email protected] veya [email protected] adreslerimizden ulaşabileceklerini belirtmek isteriz. Saygılarımızla. Onur Air Müşteri İlişkileri Müdürlüğü

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler