Okulistik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sade'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Okulistik İade Yapmamak İçin Oyalıyor

1.246görüntüleme
Sade
Sade 09 Nisan 2020 23:45
ÇözüldüÇözüldü
Sade'nin Teşekkür Mesajı
“İlgili beyefendi hemen dönüş sağladı ve problemi çözme konusunda hızlı bir şekilde harekete geçeceğini bildirdi. Kendisine kibarlığı ve nezaketi için teşekkür ederim.”

Uzaktan eğitim başladığında öğretmenimizin tavsiyesi ile üye olduk. O kadar anlatıldı ki, ücretsizi bırakıp  saf  gibi 2 çocuğuma da 2 ayrı üyelik alarak 408 TL ödeme yaptım. Bir üyeliğe aktivasyon kodu gönderildi ama 2. Üyeliğe gönderilmedi. Duruma sinirlenip üyelik başlangıcından 5 dakika sonra iptal için destek bölümünden mail attım. Dönüş olmadığı için de WhatsApp ile iletişim kurdum. Üyelik başlangıcından şu dakikaya kadar oyaladılar beni. Anladığım kadarı ile 14 gün süreyi bir şekilde doldurmaya çalışma çabaları var. Milli Eğitim Bakanlığına dilekçe yazmadan önce buradan yazmak istedim. İletişim numaraları bile yok. İade yapacaklarmış gibi benden kart bilgilerim vs... İstendi, tüm bilgilerimi verdim yine be iptal var, ne ilgilenen. Tüm özel bilgilerimi aldılar sebepsiz yere.

Okulistik Logo
Okulistik10 Nisan 2020 12:46

Değerli Kullanıcımız, Talebiniz bize ulaşmıştır.Talebiniz ile ilgili en kısa sürede sizi arayarak yardımcı olacağız. Saygılarımızla. Okulistik

Okulistik Logo
Okulistik10 Nisan 2020 12:46

Kullanıcımız ile talebi ve ilgili konu hakkında görüşme gerçekleştirilerek destek sağlanmıştır. Saygılarımızla. Okulistik

Sade
Sade10 Nisan 2020 12:53

İlgili beyefendi hemen dönüş sağladı ve problemi çözme konusunda hızlı bir şekilde harekete geçeceğini bildirdi. Kendisine kibarlığı ve nezaketi için teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler