24 Ağustos
#12473660

Obilet Yanılttı!

19.08.2019 tarihinde İzmir-İstanbul seyahatim için Obilet firması üzerinden parasını ödeyip 23:15 Ulusoy için bilet aldım. İzmir otogarına gittiğimde Ulusoy yetkilileri adıma düzenlenmiş bir bilet olmadığını söylediler, yani özetle Obilet tarafından yanıltıldım. Obilet firmasını arayıp görüştüğümde, bana oraları dolaşın bilet bulun bulamazsanız sabaha kadar bekleyin sabaha biletimiz var gibi dahice fikirler verdiler.


Aradım ve bilet bulamadım ve gece orada öylece kaldım ve o vakitte mecburen İzmir e taksiyle dönmek zorunda kaldım. Manevi olarak yaşadığım stresin ve maddi zararımı telafi etmelerini istediğimde talebim reddedildi. Benim gibi birkaç kişi daha bu durumdaydı.

Hasan Hasan 1.177 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Obilet Temsilcisi16 Eylül

    Merhaba Hasan Bey, telefon görüşmemizde de aktarmış olduğumuz gibi; Öncelikle yaşanan durumdan dolayı üzgün olduğumuzu bildirmek isteriz. Kontrol edildiğinde teknik bir nedenden dolayı biletiniz oluşturulamamıştır. 19 Ağustos tarihinde konu ile ilgili sizinle görüşülmüş olup, onayınız ile birlikte işleminiz iptal edilmiştir. 24 saat içerisinde ödeme yaptığınız karta iadeniz gerçekleştirilmiştir. Bilgilerinize Sunarız. Saygılarımızla, Obilet.com Ekibi.

Ziyaretçi Yorumları