12 Ağustos
#12425127

Obilet Hizmet Anlayışı Sıfır!

Sadece bilet alıyorsunuz, seyahat edecek otobüse binebilme şansınız varsa ne mutlu size. Arayıp şikayette bulunuyorsunuz, komedi gibi bir cevap; size bir takip numarası verdik diyorlar. Doğru takip numarası veriyorlar ama onların bir şeyi takip etmeye niyetleri yok. Siz takip edeceksiniz. Neyimi şikayetinizi, ama o biletten takip etmeyeceksiniz, empati yoluyla bir takip yani... Kısaca söylemek gerekirse, mağdur olmak isteyen ve binemeyeceği araca boşu boşuna para ödemek isteyen, benim gibi saf yerine konulmak isteyen herkes o biletten şaşmasın. Ödeme anında, hizmet ahirette.

Sado Sado 634 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Obilet Temsilcisi12 Ağustos

    Merhaba Sedrettin Bey, Öncelikle yaşanan durumdan dolayı üzgün olduğumuzu, yaşanan olumsuzluğun obilet.com kaynaklı olmadığını bildirmek isteriz. Tarafımıza ulaşarak ilettiğiniz kayıt ile ilgili olarak firma ile gerekli tüm iletişimler sağlanmış ve durum iletilmiştir. Biletiniz iptal edilmiş olup, iadeniz takip eden iş günü içerisinde ödeme yaptınız karta yansıyacaktır. Bir sonraki seyahatinizde de obilet.com'u tercih etmenizi dileriz. Saygılarımızla, obilet.com Ekibi.

  • Obilet Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Kullanıcımız, İletmiş olduğunuz mesaj oBilet Destek Ekibimize iletilmiş olup, gerekli inceleme işlemleri ardından en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, obilet.com Destek Ekibi.

Ziyaretçi Yorumları