04 Eylül
#12533660

Obilet Bilet İadesi

Valiz.com'dan İstanbul-Cide seyahatim için satın almış Cide Güven Turizm'e ait 17/08 tarihli biletlerim hava muhalefeti nedeniyle seyahat saatinden önce maille iade isteğimi ilettim. Mailime geri dönüş olmadığından telefonla ulaştığım müşteri hizmetleri yetkilisi iade işlemlerine yöneticilerinin baktığını söyleyerek kendisinin yardımcı olamayacağını söyledi.


Henüz 17 Ağustos'tan beri tarafıma hiçbir şekilde geri dönüş olmamıştır. İlgili bilet tutarlarının tarafıma en kısa süre içerisinde iade edilmesini talep etmekteyim. Yetkililerin hızlıca bu talebimi değerlendirmesini ve tarafıma dönüş sağlamalarını beklemekteyim.

Filiz Filiz 1.153 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Filiz25 Eylül

    Aldığım bilet hesap ekstremde obilet.com harcaması olarak görünüyor. Dolayısıyla durumu sizlere aktardım. Ekte ekstremi iletiyorum. Konuyla ilgili firma olarak sizin yardımınızı talep ediyorum. Teşekkürler.

  • Obilet Temsilcisi25 Eylül

    Merhaba Filiz Hanım, yönlendirmiş olduğunuz ekran görüntülerinde satın alınan hizmetin valiz.com üzerinden olduğu görünmektedir. Farklı bir satış portalından işlem yapıldığı için firmanın size dönüş yapması gerekmektedir. Konu ile ilgili bize iletilen bir bilgi bulunmamaktadır. Bir sonraki seyatanizde Obilet.com'u tercih etmeniz halinde size memnuniyetle yardımcı olacağımızı bildirmek isteriz. Saygılarımızla, Obilet.com Ekibi.

  • Filiz19 Eylül

    Obilet.com müşteri memnuniyeti adına hiçbir şekilde yardımcı olmadı. Her firmanın esneklik sağlayabildiği ve müşteri memnuniyeti adına farklı çözümleri illaki olmalıdır. Ben kullanmadığım biletin parasını ödemek istemiyorum.

Ziyaretçi Yorumları