17 Aralık 2015

Oasis Games Facebook Üzerinden Mağdur Ediyor!

Arkadaşım aradı kendisinin marketi var ve bana Migros hediye çekilişine seni de ekleyeceğini söyledi bende kabul ettim ve 3544 ve evet yazmam istedi bende yazdım. 2. gelen mesajda evet yaz 7979 gönder diyordu, bir uyarı vardı; değerli abonemiz Oasis Games'den game satın almak için bu mesajı evet bu işlem size ait değil ise lütfen onay vermeyiniz onaylamadım fakat hemen Avea'dan mobil ödemeden 60 TL kesildiği mesajı aldım.

Hemen aradım Avea'yı onlar hesaptan alındığını söyledi bu kadar basit ve güvenliksiz bir şirket tanımıyorum. 1 mesajla da Avea bizden şifresiz evet diyerek paramızı aktarıyor nerede kurumsallık ve güvenlik?

Ümit S. 901 Okunma

Cevaplar

  • Oasis Games Müşteri Temsilcisi17 Mart 2016

    Merhabalar, Öncelikle yaşadığınız dolandırıcılık olayı için üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Günümüz teknolojisiyle, mobil ödeme yöntemine sahip platformlarda kullanıcılar, ödeme seçeneğine tıkladıktan sonra, karşılarına çıkan numara girme adımı ardından mobil ödeme isteklerini başlatmış oluyorlar. İnternetten ve cep telefonu aracılığı ile yapılan ödemeler, internet kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayıp, vakit kazandırsa da; maalesef aynı zamanda dikkatsizlik sonucu bazı krizlere sebep olabiliyorlar. Sosyal medya hesaplarını ele geçiren kötü niyetli oyuncular ve dolandırıcılar, ele geçirdikleri hesaplar üzerinden diğer kişi veya kişileri yanıltarak kendi menfaatlerine ödeme yaptırabiliyorlar. Son zamanlarda, birçok benzeri oyun ve diğer teknoloji firmalarının karşılaştığı bu durum, firmaların isteği dışında, siber dolandırıcılar tarafından kendi veya tanıdıklarının hesaplarına katkı sağlamak adına gerçekleştirilmektedir. Dolandırıcılar, ele geçirdikleri Facebook ve benzeri sosyal medya hesapları üzerinden hesap sahibinin arkadaşlarına, akrabalarına ulaşıp telefon numarası istiyor ve telefon numarasını alan dolandırıcı karşı tarafa hediye çeki kazandığını söyleyerek, hesabına aktarım yapmak istediği platforma gidiyor ve almış olduğu telefon numarasını platforma giriyor. Bu aşamada, mobil ödeme firması önce aktarım yapılacak yerin adını, miktarını belirtmelerine, “Faturanızla/Kontörünüzle ödemek için EVET yazarak onaylayınız. Bu işlemi siz başlatmadıysanız lütfen onaylamayınız.’’ şeklinde ek bir onaylama mesajı istemelerine rağmen, kullanıcılar hediye kazandıklarını zannederek, mesajı onaylayıp ödeme işleminin başarıyla tamamlanmasını sağlıyorlar. Oasis ve benzeri teknoloji firmaları, mobil ödeme dahil tüm ödemelerini, ödeme konusunda uzmanlaşmış, ödeme firmaları aracılığıyla toplamaktadır. Mobil ödeme gerçekleştiren firmaların mobil ödeme öncesinde, ödeme detayları hakkında kullanıcıyı bilgilendirmesi ve kullanıcı onayını istemesi zorunludur. Alınan tüm önlemlere rağmen, kullanıcıların gönüllü olarak bu mesajı onaylamaları herkes için durumu çok zor bir hale getirmektedir. Ücretlendirme kısmı, mobil servis sağlayıcıları ve mobil ödeme firmaları tarafından gerçekleştirildiğinden Oasis ve benzeri şekilde mağdur edilen firmaların ücreti iade etme gibi bir hakları ve olanakları maalesef yoktur. Oasis Games olarak, bizimle paylaştığınız ya da trlegend_support@oasgame.com adresine “Şikayet Var Detay” başlığıyla mail olarak göndereceğiniz bilgilerle (ödemenin gerçekleştiği telefon numarası ve ödemenin yapıldığı tarih), bağlantılı oyuncuların hesapları araştırılıp haklarında gerekli oyun içi işlemler yapılarak, elde edilen IP adresleri ilgili yerlere bildirilecektir. Şikayetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön