06 Ocak
#11410093

Nutella Kampanya Sorunu

Nutella markasının düzenlemiş olduğu Kazandıran Kavanozlar kampanyasından hem kendim Nutella kavanozu alarak hem de ailem ve arkadaşlarımdan şifre isteyerek puan biriktirdim ve hediyelerden faydalandım. 26.10.2018 tarihinde sipariş verdiğim hoparlör hediyesi için kampanya bittikten sonra mail adresime "Biriktirmiş olduğunuz puanlarda olağan dışı durum fark ettik kampanyamızdan sadece bireysel müşteriler yararlanabilir bir ay içerisinde 8'den fazla şifre girilmesi durumunda ticari durum olarak değerlendirilir.


Hediye gönderimi yapılmayacaktır ve biriktirmiş olduğunuz puanlar silinecektir. " tarzında bir mesaj geldi. Ayrıca kampanya sırasında " bir ayda 8 kez şifre girilemez koşulu yokken kampanya bitiminde bu koşul getirildi. Ticari şirket olsam bir hoparlör yerine daha fazla hoparlör siparişi verirdim bu Ticari şirket kelimesini kabul etmiyor ve hak ettiğim hediyemi istiyorum.

Merve Merve 482 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Merve03 Mart

    Şikayetinden sonra hemen arandım ama gerekli incelemeler yapılıyor dendi bunun üzerinden 1 ay sonra fişlerin fotoğraflarını istediler mail adreslerine ya da şifrenin olduğu bir kapak fotoğrafı onu da atmama rağmen hala bir dönüş olmadı

  • Nutella Temsilcisi07 Ocak

    Tüketicimiz ile görüşme sağlanmıştır. Ferrero Tüketici İletişim Merkezi 444 73 77 [email protected]

  • Nutella Temsilcisi07 Ocak

    Tüketicimizin şikayeti değerlendirmeye alınmıştır. Ferrero Tüketici İletişim Merkezi 444 73 77 [email protected]

Ziyaretçi Yorumları