Toplam çözüm sayısı
..
Nur Kalay Butik ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Zafer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma
ile

Nur Kalay Butik Mağazasının İade vya Değişim Yapmaması

84görüntüleme
Zafer
Zafer 13 Eylül 2021 08:50
Nur Kalay Butik Mağazasının İade vya Değişim Yapmaması

Nur Kalay zeruj AVM mağazasından 489 TL değerinde trençkot ürün satın aldık. Bir gün sonra iade veya değişim için gittiğimizde iadeye almayı bırakın değişim bile yapmadılar. Değişim bile yapmamalarının nedeni ise ürünü koydukları poşette kıvrışması imiş. Ürün alındıktan ve elemanın katlayıp poşete koymasından sonra evde poşetten bile çıkartmadan mağazaya 1 gün sonra değişime geldik, kendi poşete koydukları ürünü kıvrışık diye iadeyi bırakın değişim bile yapmadılar. Üstelik çalışanlar müşteri ile nasıl konuşacağını bile bilmiyorlar.

Bize yetkili birisiyle görüştürür müsünüz dedik birisi geldi ben yetkiliyim yardımcı olayım dedi. Biz de dedik yardımcı olmak istiyorsanız değişimimizi yapın dedik. Bize dediği şey personel arkadaş değişim yapamıyoruz dediyse yapamayız şeklinde oldu. Siz nasıl yetkilisiniz diye sorduğumuzda anladık ki gelen kişi AVM'nin güvenlik personeliymiş ve çalışan bize bilgi veremediği için güvenlik göndermişler. Şaka gibi resmen.

Çalışanları o kadar çok bilgisiz ve işinin ehli olmayan insanlar ki daha sattıkları ürün hakkında bilgileri yok ve müşteriyle konuşmayı bile bilmiyorlar. Bunlara hakkımı helal etmiyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile