27 Ağustos 2013

Nokia Telefonu Garantiye Sokmuyor!

Yaklaşık 1,5 sene önce aldığım Nokia E6 marka telefonum yandaki ses açma kapama tuşu bozuldu. Servise götürdüm ve bana direk hiç bir şeye bakmadan kullanıcı hatası olduğu için garanti kapsamına girmez ve kendiniz yaptırmanız gerekmektedir dendi.

Bende Tüketici Hakem Heyetine gittim ve tarafıma neden garantiye girmediğini ve kullanıcı hatasından kaynaklandığına dair belge istediğimi söyleyince , 180 derece dönüp personelin yeni olduğunu ve sabahki konuşmaların hiç yapılmadığını söyleyerek, garanti kapsamına gireceğini söylediler. Nokia gibi büyük ve 3-5 kuruş için müşteri memnuniyetini 2. plana atan, bu firmalara derhal uyarı yapması gerekmektedir. Ben telefonumu 2. el almadım yada kaçak almadım.

Cengiz 78 Okunma

Cevaplar

  • Nokia Temsilcisi28 Ağustos 2013

    Değerli kullanıcımız, Bir önceki açıklamamızda belirttiğimiz yazılar size cihazla birlikte verilen garanti belgesi içerisinde bulunan alandır. Nasıl ki cihazınız teknik bir sorun yaşadığında bu garanti belgesindeki maddeler doğrultusunda ücretsiz bir tamirat gerçekleşiyor ise garantı dışı koşulların ne olduğuda açık şekilde belirtilmiştir. Dilerseniz size en yakın yetkili servisden ücretli şekilde onarım sağlattırabilirsiniz. Saygılarımızla, Nokia Şikayet Destek Hattı.

  • Nokia Temsilcisi27 Ağustos 2013

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu ile ilgili garanti koşullarının detaylarını garanti belgelerimizde bulabilirsiniz. Garanti aşağıda sayılan durumlarda geçersiz olmaktadır, ve cihazlar garanti dışı bırakılmaktadır. Arızanın doğrudan malzeme hatası, kalitesiz tasarım, ya da işçilik nedeni ile meydana gelmemesi durumunda, ürünün tüketici tarafından kullanma kılavuzu ve el kitaplarında yazılı talimatlara aykırı olarak yanlış ve kötü kullanılması , ihmal, hatalı taşınması, neme ve ıslaklığa, aşırı sıcak veya soğuk çevre şartlarda maruz bırakılması veya bu şartların ani değişikliklerine, çürümeye, oksitlenmeye, izinsiz tadilatlara, bağlantılara tabi tutulması, ürünün firmamızca yetki verilmemiş kişiler tarafından açılması ve onarılması, ihmal, kaza, bozma, yetkili servislerimiz dışında yapılan uygun olmayan montaj ve bağlantılar, doğal afetler, yangın, elektrik voltajındaki düzensizlikler veya buna benzer sebepler, besin veya sıvı maddelerinin ürün üzerine dökülmesi, kimyevi maddelere maruz bırakılması veya Nokia’nın sorumluluğu dışındaki haller Ürünün seri numarası, aksesuar tarih kodu veya Imeı numarasının çıkarılması Hücresel telefon şebekesindeki bir arızanın ürüne zarar vermesi Ürünün Nokia tarafından imal ve temin edilmemiş bir aksesuara yetkili servisler dışında bağlanması veya birlikte kullanılması ya da amacı dışında kullanılması neticesinde hasar oluşması Hücresel telefon şebekesinin parametrelerinde yapılan değişiklikler neticesinde ürün yazılımının güçlendirilmesinin gerekmesi veya Nokia Komunikasyon A.Ş tarafından Nokia ürünlerini tamir etmek üzere yetki verilmemiş bir tamirhane vs.nin üründe arızaya sebep olması Saygılarımızla, Nokia Destek Hattı

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön