29 Ocak 2014

Nokia Servisi Telefonumu Yapmadan Gönderdi.

Nokia telefonumu yaklaşık 15 gün önce kamerasına toz kaçmasından ve bazı çeşitli sorunlardan dolayı servise verdim. Dün telefonumu almaya gittiğimde ise telefonda ben verirken var olan çizikler haricinde köşelerinde bazı çizikler daha oluşmuş. Bunu servise söylediğimde ise Microsoft bunu çok önemsemez , tekrar servise göndersek bile bir sonuç çıkmaz denildi. Ben de mecburen telefonu geri aldım.

Ayrıca telefonu servise veriş amacım olan ön kamera ve sensöre toz kaçma sorununun tam olarak düzeltilmediğini, daha telefonu dün almış olmama rağmen ön kameraya toz kaçmış olduğunu gördüm. Birde telefonu çift dokunma özelliği yine çalışmıyor. Sonuç olarak telefonumun ekranının ve kendisinin değişimini istiyorum.

Tahir 190 Okunma

Cevaplar

  • Tahir 06 Şubat 2014

    Maillerime cevap verme zahmetinde bile bulunmuyorsunuz.Halbuki satarken sizin en önemli özelliğinizin garanti olduğunu söylemiştiniz.Sanırım her şey satana kadar.Ayrıca telefon günden güne daha da kötüye gidiyor.En yakın zamanda servise tekrar vereceğim ve yine geri gelecek beni de böylece her iki hafta da bir servisle uğraştırıyorsunuz.Son olarak eğer inanmıyorsanız telefonun bozukluğunu ve her türlü çiziğini video ve fotoğraflarla kanıtlayabilirim.

  • Nokia Temsilcisi29 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz bildiriminizi kontrol edebilmemiz için cihazınıza ait 15 haneli seri numaranızı (IMEI numarası) ve irtibat bilgilerinizi [email protected] e-posta adresinden iletmeniz durumunda konu ile ilgili size geri dönüş sağlanacaktır. (sikayetvar.com adresine mesaj olarak ilettiğiniz imei numaraları dikkate alınmayacaktır) Saygılarımızla, Nokia Destek Hattı

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön