31 Ağustos 2018
#10845602

Nissan Yetkili Servis Yanlış Bilgilendirilme Sorunu

2105 model Nissan Qashqai sahibiyim. Garantimin bitmesine birkaç gün kala, uzun yoldan dönerken klimam soğuk üflememeye başladı. 2 saat boyunca sürdü bu durum, aracı açıp kapasam da sorun çözülmedi, ertesi gün (bugün) klima soğuk üfleyebiliyordu, ben ne olur ne olmaz servise gittim problemin tespiti için.


Aracı bıraktım, sonrasında beni aradılar klima gazımın 100gr eksildiğini söylediler ve dolum yapıldığı bilgisi verildi (beni dolum yapıldıktan sonra bilgilendirdiler oysa ücret alacakları bir konuda benden teyit alacaklarını söylemişlerdi sabah). Fakat bunun için onay alınmadı. Ben de garanti kapsamında olduğunu düşündüm.


Aracı almaya gittiğimde klima gazının 100 gr yerine 250gr olarak ücretlendirildiğini gördüm. Nedenini sorduğumda sistem otomatik olarak böyle yapıyor dendi. 200 TL ödemek durumunda kaldım. Bilgilendirilmeden bu dolum işleminin yapılmasından ve sonrasında da yanlış olarak bilgilendirilmekten dolayı şikayetçiyim.


Ayrıca aracımın içindeki lambalardan biri temassızlık yapıyordu, bu sorunu da bildirmeme rağmen yoğunluk nedeniyle çözümünü gerçekleştiremediler. (bu sorunda telefonda gün ortasında belirttim, yetişmemesini anlıyorum) fakat bana yapılan öneri, önümüzdeki hafta (garantim 2 gün sonra bitiyor dolayısıyla garanti bitiminden sonra) gelip tekrar göstermem yönünde ve işçilik konusunda yardımcı olmaya çalışacakları yönündeydi. Fakat garantisi henüz bitmediği bir zamanda bu sorunu belirttiğim için işçilik ve parça değişim ücreti alınmaması gerekiyor haftaya da gelsem.


Kısacası bugünkü maruz kaldığım olaylar silsilesinden hiç memnun kalmadığımı belirtmek isterim.

Volkan Volkan 3.117 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Volkan11 Eylül 2018

    Merhaba; Nissan tarafından telefonla arandım, bana bir sonraki servis hizmetlerinde 200TL indirim teklif ettiler, karşılığında da buradaki şikayeti silmemi istediler. Bense kendilerinden benden aldıkları fazladan parayı iade etmelerini istedim. Çünkü zaten bundan sonra yetkili servise gitmeyi düşünmüyorum. Nasıl gidebilirm ki yukarıdaki muameleden sonra. 1 hafta oluyor bu isteğime bir geri dönüş olmadı. Kısacası Nissan yetkili servisi benim cebimden hakkı olmadan fazladan para aldı ve bunu iade etmiyor. Şikayetim çözülmedi.

  • Nissan Temsilcisi03 Eylül 2018

    Sayın S, Başvurunuz ile ilgili konu araştırılarak tarafınıza bilgi verilmesi sağlanacaktır. Tüm bilgi ve ihtiyaçlarınızda Gülümseme Hattımızı (0216 651 84 20) arayabilirsiniz. Saygılarımızla, Nissan Otomotiv AŞ

Ziyaretçi Yorumları