27 Kasım
#13060483

Nissan Servis Sorunu

İstanbul'da bulunan Nissan Sportur Yetkili servisine 25.11.2019 tarihinde 34TP*** plakalı Nissan Micra Aracımı götürdüm. Servis ile bakım ücreti olarak 632 Lira 92 kuruşa anlaştık ancak servisten ilgili bayan aracımın bujilerinin değişmesi gerektiğini belirtti ben de servisin verdiği uygun fiyatı çıkartmak için yaptığı bir yanıltma olduğunu düşündüm çünkü daha önceden kontrol ettirdiğimde bujilerimde bir problem olmadığını biliyorum.


Eğer kabul etmezsem bu sefer ya motor yağında ya filtrelerde bir oynama yapacaklarını düşündüğümden mecbur kabul etmek zorunda kaldım ve faturam fahiş bir şekilde 897 Lira 58 kuruş oldu. Ayrıca servise aracımın ön tarafındaki bir kaporta kapağı açıklığına bakmalarını rica ettim ve onun için de hiç alakası olmayan şekilde sağlam olan farımın değiştirilmesi gerektiği ancak bu şekilde düzeltilebileceği iletildi. Servisin yaklaşımından ve yoğunluk olmamasına rağmen uzun süren bakım işleminden memnun kalmadım. Ayrıca müşteriler için yapılan bekleme yeri tam bir sorumsuz.


Daha önceden de kullandığım diğer araçların yetkili servislerini düşündüğümde Nissan bende tam bir hayal kırıklığı yarattı. İlk defa bir yetkili serviste kendimi mağdur edilmiş hissettim ve bekleme yerini de bu kadar beğenmedim. Demek ki Nissan marka araç kullanarak çok büyük hata yapmışım. Servisin yaklaşımından ve o alakasız bekleme yerinden o kadar rahatsız oldum ki bir da hiçbir şekilde Nissan araç kullanmayacağım ve hiçbir Nissan yetkili servisine de gitmeyeceğim. Yazıklar olsun.

Bahadır Bahadır 1.755 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nissan Temsilcisi28 Kasım

    Sayın ,O. Başvurunuz ile ilgili konu araştırılarak tarafınıza bilgi verilmesi sağlanacaktır. Tüm bilgi ve ihtiyaçlarınızda Gülümseme Hattımızı (0216 651 84 20) arayabilirsiniz. Saygılarımızla, Nissan Türkiye Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları