05 Şubat
Yorum Yap
#11546775

Nissan Qashqai Sıkıntısı Bitmeyen Araç!

2017 Kasım tarihinde Nissan-Borovalı bayisinden makyajlı kasa sıfır Qashqai aldım. Hatta çok severek-isteyerek-beğenerek aldım. Fakat, araç aşırı derece kalitesiz. Aldığım günden beri, hatta ilk kilometrelerinden, cam tavandan gelen ses ile başlayan sıkıntı daha sonrasında alt takım yetersizliği ve gıcırtılar ile devam etti.


Servise defalarca götürmeme karşın sorun tam olarak giderilemeyip, üstüne kullanıcı hatası "olağan bir durum" olarak söylendi. Bunlarda yetmezmiş gibi itina ile kullanılan ve daha 1,5 yaşına bile gelmeyen aracın "jelatinleri" bile üzerinde olan "tavan lambası" bozuldu. Durumu servise ve Nissan-Türkiye'ye bildirmeme karşın, hatalarını kabul etmeyip tehdit varı bir üslup ile ancak araç servis bakımı (periyodik bakım) yapılırsa yardımcı olabileceklerini ifade ettiler ve sıkıntımı gidermediler. Mağduriyetim söz konusudur.


Ev parasına yakın bir fiyatla almış olduğumuz araca karşılık, gördüğümüz bu ilgisiz, umursamaz ve "lider duruşu - biz bir aileyiz" kavramlarına yakışmayan davranışlarından dolayı kendilerini esefle kınıyorum. Vermiş oldukları vaatleri,3 yıl garanti kapsamını kendilerine hatırlatır, aracı sadece satarken değil sattıktan sonra da ürünlerinin arkasında durmasının gerektiğini belirtmek isterim.

Mert Mert 2.389 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Mert'in Teşekkür Mesajı12 Mart

    Nissan - Borovalı Özge Hanım ile görüşme gerçekleştirdim ve sorunum giderildi. Kendisine teşekkür ederim.

Ziyaretçi Yorumları