05 Kasım
#12906240

Nissan Qashqai Motor+Şanzıman+Akü Kronik Sorunları

2014 model otomatik 1.2 Nissan Qashqai aracım var. Araçta o kadar çok kronik sorun var ki. Saymakla bitmiyor.


İlk olarak, araç fabrika çıkışından itibaren yağ eksiltmektedir. Tabi kullanıcıların bazıları garanti kapsamındayken fark ederek motor revizyonu veya motor değişimi yaptırmıştır. Bazıları da garanti kapsamı bitince fark ederek Nissan Türkiye ile davalık olmuş, bazıları da benim gibi ara ara yağını kontrol ederek kullanmaktadır. Ara ara kontrol edilmeli çünkü yağ lambası yağ bitmek üzereyken uyarı vermektedir. Yağ lambası yanınca da çoğu zaman iş işten geçmiş olmakta ve motor çoktan yağsız kalmaktadır. Sonrasında ise 30.000-40.000 TL gibi bir fiyat çıkarmaktadırlar. Servise rutin bakımlarına götürdüğünüz de aracın yağ eksilttiğini servis görevlileri bildikleri halde kullanıcıları uyarmayarak garantinin bir şekilde bitmesini beklemişlerdir. Garanti süresi bitince de kullanıcılar başlarının çaresine bakmak üzere yalnız bırakılmaktadır. Nissan 18.12.2015 tarihinde teknik bülten yayımlamış, bazı şasi aralıklarındaki motorların hatalı olduğunu kabul etmektedir fakat Nissan Türkiye buna kulak tıkamakta ve araçları geri çağırmamaktadır. Nissan mı bir daha asla!


İkinci sorun, araç daha 2. Yılını doldurmadan aküsü bitti neyse ki garantisi devam etmekteydi de ücretsiz değişimi yapıldı. Fabrikasyon akü, start stop sistemini kaldıramadığı söylendi. Allah'tan dağ başında çoluk çocuk varken bitmedi. Nissan mı bir daha asla!


Üçüncü sorun ise araç henüz 50.000 km'deyken şanzıman arızası verdi ve garantisi bittiği için ücreti cebimizden karşıladık ve yapılan işleme ise sadece 6 ay garanti verilerek yapılan işlemin ne kadar arkasında durduklarını göstermektedirler. Nissan sorunumuzu iyi niyet kapsamında değerlendirmeyerek ne kadar büyük bir firma olduğunu gösterdi. Nissan mı bir daha asla!


Yapılan ve yapılacak işlemler aracın ikinci el fiyatını da düşürerek neredeyse pert fiyatına satılmasına sebep olmaktadır. Aracın en temel 2 parçasından biri olan şanzıman ve motoru her an bozulacak bir araç almak istiyorsanız buyurun bayilere gidin alın. Derdim yok biraz dert sahibi olmak istiyorum diyorsanız buyurun gidin alın ama ben bir daha kapısından geçmem. Birazdan yorumumun altına gülümseme hattı mesaj yazacaktır. Belki de arayacaklardır. Daha önce defalarca görüşmeme rağmen bir sonuç alamadığım için lütfen aramayın da mesaj da atmayın. Müşteri memnuniyeti sıfır. Bu yaşadıklarımı yazmamın sebebi insanların Nissan Türkiye'yi daha yakından tanıması. Kazasız günler.

Kaan Kaan 5.117 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kaan06 Kasım

    Yağ eksiltme teknik bülteni

Ziyaretçi Yorumları