04 Şubat
Yorum Yap
#11538446

Nissan Genel Merkezinin Duyarsızlığı!

31.01.2019 tarihinde Kayseri İnoto Nissan servisine 20 bin bakımına götürdüğüm X-trail 2017 model aracımın bakımı sırasında patlak olan lastiği değişimi sırasında basınç sensörünü kırdılar (onlara göre bir önceki lastik değişiminde kırılmış) ne garantiye soktular ne de servis üstlendi. 780 TL ücret talep ettiler bende taktırmadım ve Nissan/İstanbul Müşteri hizmetlerine şikayette bulundum. Sonuç red! Sebep lastik onarım/değişiminin de Nissan yetkili servisleri tarafından yapılmaması.


Herkese soruyorum:
1) Uzun yolda lastik patladı diyelim yetkili Nissan bayi mi arayacağım?
2) Lastik patlak onarımı yetkili serviste adet başına 50tl, her şeyde olduğu gibi bu konu da da fahiş fiyat vermek zorunda mı bu millet?
3) Sadece Nissan marka araçlarda mı var bu basınç sensörü, diğer firmalarda bu saçma uygulama neden yok?
4) Yetkili Nissan bayilerde lastik takan elemanların lastik takma sertifikaları var mı,
5) Son lastik değişiminden olayın olduğu ana kadar uyarı vermeden basıncı gösteren sensör arızalı/kırık olabilir mi?
6) Servis elemanının bahse konu sensörünü kırmadığı ne malum (ispat edemiyorum),
7) Satış fiyatı 250-300 bin lira olan, her 10 bin km de (diğer araçlarda 20-30 bin km iken) servise gidilerek kandırılan vatandaşa maliyeti istenilenden çok çok daha ucuz olduğundan emin olduğum üç kuruşluk sensör neden takılmaz? Neden iyi niyet gösterilmez, müşteri neden saf gibi görülür?


8) Nissan'ın üst düzey Türkiye ve Japon yetkilileri bu ve benzeri olaylardan haberdar mıdırlar?
9) Şikayet önce firmaya, sonra Tüketici Hakem Heyeti'ne ve daha sonra mahkemeye verilebiliyormuş ve yaklaşık 1 yıl sürüyormuş. Üç kuruşluk mesele için maddi kayıplar yanında harcanacak emeğe yazık.


Bunu bildikleri için mi bu şekilde davranılıyor.
Daha uzatmak mümkün ama burada bırakıyorum. Tüm Nissan marka araç alanlara ben dahil büyük geçmiş olsun diyorum. Garanti süresince esir ettiler bizi yetkili servislere. Ne istediler vermek zorundasın, ne deseler yapmak zorundasın. Ne zaman yıkılacak bu tekel?

Hacı Hacı 5.832 Okunma 1 Yorum Yap

Cevaplar

  • Hacı24 Şubat

    Teşekkürler, incelediniz, çözümsüzlük önerdiniz, parayı ver taktır çözümü önerdiniz, öyle yapsaydım zaten şikayet çi olmazdım. Şunu öğrendim ki, sizden de bir fayda yok, servis tekeline devam.

  • Nissan Temsilcisi04 Şubat

    Sayın Ö. , Başvurunuz ile ilgili konu araştırılarak tarafınıza bilgi verilmesi sağlanacaktır. Tüm bilgi ve ihtiyaçlarınızda Gülümseme Hattımızı (0216 651 84 20) arayabilirsiniz. Saygılarımızla, Nissan Türkiye Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları