17 Aralık 2018
#11313354

Nissan Bostancıoğlu Servisinden Şikayetçiyim!

2011 yılından bu yana Nissan kullanıyorum. Aracımdan memnun olmama rağmen servis hizmetlerinizden memnun değilim. Son yaşadığım olaydan sonra aracımı satmayı bile düşünüyorum. Egzozdan duman çıkarması ve yakıt tüketiminin aşırı artması sebebiyle Bostancıoğlu servisine aracımı bıraktım. Çok yüksek fatura ödememe rağmen sorunum giderilmedi. 600 TL fahiş bir bedel alınan turbo hortumu değişimi tüketimde hiçbir etki yaratmadığı gibi servis yetkilisi olan kişinin yaklaşımları tamamen servis faturasının artmasına yönelikti. Garanti süresi bitmesine rağmen tüm bakımlarını yetkili servislerde yaptırdığım ve severek kullandığım aracımı bu sebeple satacağım.
Müşteri taleplerine ve memnuniyetine duyarsız kalan bu servisinizin yaşadığım bu olay çerçevesinde uyarılmasını rica ediyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Feryal Feryal 1.779 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Feryal25 Aralık 2018

    Son durumda aracımın hala aşırı yakıt tüketmesi durumu devam ediyor. Servis yetkilisi ise anlık en düşük tüketim değerini ortalama tüketim değeri gibi göstermeye çalışarak araçta aşırı tüketim olmadığını savunuyor. Sonuçta 7 yıldır kullandığım araç Bostancıoğlu’nun servisindeki işlem ve parça değişiminden sonra aşırı yakıt tüketir hale geldi.

  • Feryal24 Aralık 2018

    Aracım bugün yeniden servise alındı.

Ziyaretçi Yorumları