08 Ekim
#12749700

Nissan ATM Sorunu

Ben hayatımda insanı bu kadar yoran bu kadar önemsemeyen ve baştan savan başka bir işletme görmedim. Bugün yaşadıklarım tam bir fiyaskoydu.


Öncelikle şikayetlerimden biri fotoğraflarda görülen Nissan Qashqai marka model aracımın şasesinde karşılaştığım boya sorunuydu. Sorunu telefonda bildirdim ve aracı görmek istediklerini söylediler. Sonrasında yaklaşık 120 km uzaklıkta olan servise gidip göstermek yerine fotoğrafını atmak istediğimi söyledim, kurumsallık gereği telefon numarası veremediklerini söylediler. Sabahın köründe yola çıkıp mesai başlama saatine aracımı yetiştirdim ve karşılaştığım muamele tam olarak şöyle oldu. b... hanım telefonunu çıkardı ve fotoğraf çekti. Bu sorunun şahsımdan kaynaklandığını ama yine Nissan merkezine fotoğrafı atacaklarını fakat olumlu bir cevap beklemediklerini söyledi.


Ben bu durum karşısında tam anlamıyla şok oldum. Yapılan muamele, karşılaştığım ortam kurumsallığın yakınından dahi geçmezken kurumsallığın arkasına sığınıp devamlı bir bahane uyduruldu. Aracın yıkanırken boyasının attığını bu durumda bir şey yapamayacaklarını söylediler. Aracı 1 kez dahi olsun yıkamaya vermedim ve sadece benim yaptığım temizliği benden daha iyi bildiklerini kastederek kabaca bir gülümsemeyle karşılık aldım. Bunların üzerine aracın kontrolünü yaptıktan önce ve sonrası aşağıdadır. Boya kontrolü yapan tarafından daha fazla kaldırılmış bir halde aracımı geri aldım.


Karşılaştığım diğer sorun döşeme sorunuydu siyah döşeme neredeyse beyaz oldu fakat tabi ki yine bunu karşılayamayacaklarını söylediler. Yaşadığım diğer sorunları dile getirmek bile istemiyorum sadece normal fiyatın üstüne 5-6 katını koyup gün içinde halledebilirlerdi bundan eminim o konuda haklarını vermeliyim.

Ahmet Ahmet 1.986 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet12 Ekim

    Nissan'dan aldığım geri bildirim tabii ki de olumsuz oldu. Aracımın sağ arka kapısında işlem olduğu ve garanti kapsamına alınamayacağını söylediler. Aracı aldığım bayiyi aradım ve durumu dile getirdim aracın geçmişini sorgulayarak araçta hasar olmadığını söylediler. Açıkçası piyasaya sundukları ayıplı ürünleri bahanelerin arkasına saklanıp üstünü örtmeye çalışıyorlar. Tam bir fiyasko. Aracı garantili olarak aldığımı sanıyorum fakat hiçbir alakası yok bir yolunu buluyorlar başlarından savmak için. Buradan Nissan sahipleri veya Nissan almak isteyen kişilere çok açık söylüyorum ki aracı alım sürecinizdeki hoşgörü, güler yüz aldıktan sonra bitiyor. Yüksek bakım maliyetleri, kusurları kullanıcının hatasından kaynaklandığı itirafları artık beni bezdirdi. Ben bu kadar rezil bir deneyimden sonra tabii ki de şikayetimi geri almayacağım aksine bu deneyimi insanların görmesi için tüm mecralardan ulaştırmaya çalışacağım.

  • Nissan Temsilcisi11 Ekim

    Sayın S, Başvurunuz ile ilgili bayimiz tarafından bilgilendirme sağlanmıştır. Saygılarımızla, Nissan Türkiye Müşteri İlişkileri

  • Nissan Temsilcisi09 Ekim

    Sayın S, Başvurunuz ile ilgili konu araştırılarak tarafınıza bilgi verilmesi sağlanacaktır. Tüm bilgi ve ihtiyaçlarınızda Gülümseme Hattımızı (0216 651 84 20) arayabilirsiniz. Saygılarımızla, Nissan Türkiye Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler