06 Eylül 2018
#10868373

2012 Model Nissan Micra Cvt Şanzıman Arızası

2012 Model 62000 km de olan Nissan Micra Platinum cvt aracımın ilk sahibiyim. Aldığım yıldan itibaren servis bakımlı olarak kullandığım aracımızın uzun yola giderken sarı motor arıza ışığı yandı. Hatay Nissan Arslan oğlu servisine götürdüğümüzde (ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ediyorum) bu motor arıza ışığının sıkışık trafikte kullanmamızdan dolayı yanabileceğini, bir daha yanması durumunda şanzımana bakılması gerektiğini söyleyerek arıza lambasını söndürdüler. Ancak Hatay’dan Ankara’ya dönerken 2-3 saat kullanım sonrası verilen molanın ardından, belirli bir hiza kadar (yaklaşık 60km/h) vites geçişlerini hissettirdi ve bir süre sonra motor lambası tekrar yandı. Ankara’da servis bakımlarını yaptırdığımız Mecsan Nissan servisi aracın arızasının kullanım kaynaklı olmadığını bu modellerde bu arızanın görüldüğünü söyledi.


Aracın şanzımanının sökülerek İstanbul'a gönderileceğini fiyatının da yaklaşık 8000 TL olduğunu belirtti. (Bu arada servis ile ilgili olarak; bakımının üzerinden bir yıl geçmemesine ve sadece bilgisayara takip tahmini arızasını söylemeleri için 150 TL ücret talebinde bulunmalarını sorguladığımız da, bizi para göz olmakla itham etmelerinden dolayı çok rahatsız olduk. Kaldı ki aracımı garantisi bitmesine rağmen dışarıda değil de garanti harici 3 defa serviste bakım yaptırmamız takdir edersiniz ki para göz olmadığımızın Nissan servisine güven duyduğumuzun bir göstergesidir. ) Araştırmalarımız neticesinde cvt şanzımanlı Nissan micralarda bu arızanın kronik olduğunu ve yurt dışında bu ayıplı araçların ücretsiz tamir edildiği öğrendik. Gülümse hattıyla yaptığımız görüşmelerimizden de sadık bir müşteri olmamıza rağmen, maalesef olumlu bir sonuç alamadık.


Bu nedenden dolayı Nissan firmasına olan güvenimiz zedelendi ve almayı düşündüğümüz Nissan Qashqai aracından da vazgeçtik. Ümit ediyoruz ki bu mağduriyetimiz en kısa zamanda giderilir de Nissan’a karşı kaybettiğimiz güveni tekrar geri kazanırız.

Birol Birol 20.894 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Birol14 Eylül 2018

    Bir hafta süre geçmesine rağmen tarafımla herhangi bir iletişime geçilmemiştir. Bu da kanıtlıyor ki Nissan firmasının ne kadar umursamaz olduğunu. Şunu tekrar hatırlatmak isterim ki 6 yıldır 6 aralıksız bakım yaptırmış bir Nissan kullanıcısı olarak sadık bir müşteriye verilen değer maalesef yerlerde. Araç almak isteyen arkadaşlara tekrar hatırlatır, günün şartlarına göre araç almak yerine geleceği değerlendirerek araç almanızı tavsiye ederim. Lakin karşılaştığım durum ortada.

Ziyaretçi Yorumları